Hlavní navigace

OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE

[Tisková zpráva] V sobotu 18. 10. 2008 ve 20:00 uvede TV Nova televizní premiéru filmu režiséra Jiřího Menzela. TV Nova byla koproducentem tohoto filmu.

Sdílet

Smutná komedie z roku 2006 byla dlouho a napjatě očekávanou česko-slovenskou adaptací slavné knihy Bohumila Hrabala, považované za jedno ze stěžejních děl české literatury dvacátého století. O to kdo a jak ji převede do filmové podoby se dlouho vedly spory. Pracoval na něm Karel Kachyňa, Jan Svěrák i Jan Hřebejk, nakonec však z dlouholetých tahanic vyšel vítězně režisér Jiří Menzel, který už měl v té době ve své filmografii pět hrabalovských adaptací (Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Perličky na dně: Smrt pana Baltazara).

Film, natočený na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, vznikl v koprodukci ČR/Slovenska/Ně­mecka/Maďarska. V kinech měl premiéru v prosince 2006. Doposud jej shlédlo na 862 000 diváků.

Snímek Obsluhoval jsem anglického krále ocenila i legenda americké komedie Woody Allen. Režiséru Menzelovi poslal osobní mail, v němž se vyjádřil, že Obsluhoval jsem anglického krále je úžasný film.

Ocenění
4 x Český Lev 2006 – za nejlepší film, režii (J. Menzel), kameru (Jaromír Šofr), herec ve vedlejší roli (Martin Huba). Nominován Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) na Oscara, prestižní cenu americké Akademie filmových umění a věd, v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 2007.

Berlinale 2007 – cena kritiků FIPRESCI
Pula – cena Zlatá Aréna za nejlepší režii a Cena mladých fanoušků pro nejlepší snímek mezinárodní soutěže. Artfilm Trenčianské Teplice – Zlatá kamera MFF v albánském letovisku Durrës (7. 9. 2008) – Zlatý gladiátor za nejlepší snímek.

Zajímavosti

 • poslední klapka padla 21. června 2006 po 66 natáčecích dnech
 • Bohumil Hrabal podle svých slov napsal Obsluhoval jsem anglického krále za 18 dní
 • natočilo se celkem 42 kilometrů filmového materiálu.
 • Jiří Menzel dal 3333 krát pokyn „kamera, klapka, jedem“.
 • v hlavních a vedlejších rolích se objevilo 36 herců
 • komparzistů bylo více než 1100
 • pro film bylo ušito 2000 kostýmů
 • velkých kulis nejrůznějšího druhu bylo vybudováno 30
 • natáčelo se na 25 místech, mj. v Praze, Liberci, Mladé Boleslavi, Milíně, Krupce,
 • Harrachově, Krkonoších, Orlických, Jizerských a Krušných horách
 • v průběhu natáčení se herci Ivanu Barnevovi narodil prvorozený syn Matěj
 • I. Barnev se stal miláčkem štábu, protože se během natáčení naučil velmi slušně česky

OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE – synopse
Motto: O muži, jenž toužil naplnit za každých okolností svůj život bohatstvím a krásou, a jehož štěstí bylo vždycky v tom, že ho potkalo nějaké neštěstí.

Krátká synopse: Kdesi v zapadlém koutě blízko hranic přebývá v opuštěné hájovně muž bohaté minulosti, který tu pracuje jako cestář. Tak se před námi ve vzpomínkách odvíjí příběh pikolíka, který zažil podivuhodný rozmach a sebevědomí české společnosti, okouzlení bohatstvím i karnevalem života v třicátých letech minulého století, stejně jako pád svého charakteru v období okupace za druhé světové války i pokoření v době nástupu komunismu. Jeho rozpomínání na svět žen a na svět bohatství a senzací, na svět zmatení a ponížení je plné fantazie a neuvěřitelných situací – aby na konec, po tom, co vše viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a samotě.

Delší synopse: Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. Další jeho štací byl hotel U Zlatého města Praha, kde se scházela místní honorace a Jan tu poznal řadu zajímavých a užitečných lidí, například zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do vyhlášeného pražského hotelu Paříž, bravurně ovládané vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Také od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse a ten je po výbuchu vzteku propuštěn, postoupí Jan na jeho místo, což znamená, že k jeho práci patří také obsluha v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry v hotelu Paříž je hostina, kterou uspořádá habešský císař a za niž Jan získá řád namísto pana Skřivánka, který je pro císaře příliš vysoký. Stejně jako u většiny předchozích míst i v hotelu Paříž přijde o práci vinou ženy. Je totiž vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota, který Němci zabavili a proměnili v podnik, kde mají vybrané Němky počít děti s vybranými vojáky. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, které však sám skončil v plynové komoře vyhlazovacího koncentráku. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za nasbírané známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. Po únorovém převratu v roce 1948 mu totiž komunisté majetek zabaví a odsoudí ho na patnáct let za mříže. Po propuštění pracuje zestárlý muž jako cestář v pohraničí a vzpomíná na všechno, co v životě prožil.

Ve filmu, kde se formou vzpomínek zestárlého hrdiny střídají různé časové roviny, se o hlavní postavu Jana Dítěte podělili dva herci – Oldřich Kaiser (Žralok v hlavě, Tmavomodrý svět, Setkání v červenci), který hraje zestárlého Jana po návratu z vězení a bulharský herec Ivan Barnev (Lovec žraloků, Python 2) jako mladý Jan. V dalších rolích se objeví Julia Jentschová (Poslední dny Sophie Schollové, Občanská výchova) jako Líza, Martin Huba (Kráska v nesnázích, Horem pádem) jako Skřivánek, Marián Labuda (Lotrando a Zubejda, Vesničko má, středisková) jako Walden, Milan Lasica (Výchova dívek v Čechách, Srdečný pozdrav ze Zeměkoule, Vážení přátelé, ano) jako profesor, Josef Abrhám (Svatební cesta do Jiljí, Vrchní prchni, TV seriál Nemocnice na kraji města a její pokr.) jako Brandejs, Rudolf Hrušínský (Knoflíkáři, Konto separato, TV seriál Ulice) jako Tichota a další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).