Hlavní navigace

Ocas ještěrky, nový koprodukční film České televize – v kinech od 22. ledna

[Tisková zpráva] Poetická atmosféra, záhadná postava Gabriel a nevšední kompozice děje, v níž se prolíná realita se snovými představami, umocňují neobyčejný příběh obyčejného mladého muže Josefa v novém snímku režiséra I. Trajkova Ocas ještěrky.

Sdílet

Snímek, natočený v koprodukci endorfilm, Česká televize, Kaval Film, i/o post, je volně inspirovaný pohádkovým motivem z povídky Boženy Němcové Anděl strážce. „Východiskem byla jen struktura příběhu, v němž se cosi třikrát opakuje – natřikrát si musí hrdina projít podobnou situací. Jinak Anděl strážce je především pohádka a to náš film rozhodně není, význam je posunutý úplně jinam…“ vysvětluje režisér Ivo Trajkov.

Scénář napsali Vladislav Kliment a Alan Smisík v dramaturgii Kristiána Sudy. „Na projektu Ocas ještěrky mne nejvíce zaujalo téma střetu svobodné vůle jedince s předurčeným osudem, a vyústění tohoto křehkého příběhu v možnost a schopnost člověka tuto předurčenost změnit,“ doplňuje režisér.

Josefova postava a charakter jsou z rodu obyčejného člověka, který nevyniká, neodlišuje se a jenž dosud žil tak, jak mu to jeho prostředí a šance nabízejí. Pracuje jako opravář jemných a přesných vah. Aniž si to uvědomuje, náhle se jeho životní perspektivy, představy a možnosti vychýlí. Je mu 29 let, opouští ho žena s malým synem, přichází i o práci…

Josefa hraje David Švehlík, Gabriela Karel Zima, Olivu Verica Nedeska, Jindru Magdaléna Sidonová, matku Marie Durnová, otce Olivy Václav Helšus, Čiháka Karel Dobrý, Martinu Jitka Ježková, Vacka Stanislav Zindulka, Honzu David Novotný, Lenku Kristýna Liška Boková.

S režisérem I. Trajkovem na filmu spolupracovali Jiří Konečný (producent), Klaus Fuxjäger (kamera), Kateřina Kopicová (architektka), Marijana Kotevska, Adéla Brabcová (výtvarnice kostýmů), Kristýna Jurečková Riedlová (umělecká maskérka), Kristián Suda (dramaturg), Zoran Manžirov (hudba), písně k filmu: „Until The End“ Angela McCluskey & Duke Bojadziev, „Where A Light Comes From“ NiceLand, Petra Berkovičová Raušová (střih), Michal Holubec (zvuk), Ludvík Mareček (vedoucí produkce) a další.

Film o filmu Ocas ještěrky (kamera a režie Atanas Georgiev) ČT vysílá: v sobotu 24. 1. na ČT1 od 22.10 hod., v pondělí 2. 2. na ČT2 od 16.35 hod., v sobotu 7. 2. na ČT1 od 09.45 hod., v pondělí 9. 2. na ČT2 od 21.45 hod.

Režisérův tvůrčí záměr, rozhovory s režisérem a herci, fotogalerii snímků z filmu a jeho natáčení, informace o filmu, jeho tvůrcích a hercích na webovém speciálu: www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/ocasjester­ky/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).