Hlavní navigace

Ocenění dokumentu České televize Pan Parkinson

[Tisková zpráva] Cenu za nejlepší český populárně vědecký dokumentární film a Cenu diváků získal dokument České televize Pan Parkinson režiséra Petra Jančárka na 43. Mezinárodním festivalu populárně vědeckých a dokumentárních filmů Academia Film Olomouc, který proběhl ve dnech 15. – 20. dubna.

Sdílet

K udělení hlavní ceny v rámci české soutěže právě tomuto snímku vedlo odbornou porotu několik důvodů: otevřený přístup k citlivému tématu těžkého onemocnění; překvapivě sebeironický hudební komentář portrétovaného pacienta, který je současně autorem filmové hudby; odborný i lidský vhled do průběhu i současných možností léčby Parkinsonovy nemoci; mimořádná syntéza důvěrné osobní výpovědi s obrazovým, symbolickým jazykem.

Dokumentární film Pan Parkinson scenáristy, režiséra a kameramana Petra Jančárka, zachycuje příběh hudebního skladatele Petra Šibileva, který onemocněl těžko léčitelnou Parkinsonovou chorobou. Zamýšlí se nad hranicemi lidské kreativity a zároveň přibližuje nejmodernější lékařské postupy při léčbě této choroby. Premiéru na obrazovce České televize měl 29. ledna 2008.

Mladý český dirigent a hudební skladatel Petr Šibilev onemocněl Parkinsonovou nemocí v roce 1989. Pro pohybové zpomalení a poruchy koordinace se musel vzdát dirigování velkých symfonických orchestrů. Díky lékům se však mohl nadále věnovat skladatelské práci. Po nějakém čase se ale účinek léků kvůli postupující nemoci vyčerpal a muselo se hledat jiné řešení… Působivý snímek dokumentaristy Petra Jančárka je rekapitulací Petrova života s nemocí, zamyšlením nad podmínkami, v nichž může vzkvétat lidská tvořivost a také nad posunem základních životních priorit u nemocného člověka. Dokument je zajímavý i pro lékaře a pacienty, protože názorně přibližuje nejmodernější způsoby léčby Parkinsonovy choroby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).