Hlavní navigace

Ocenění koprodukčních filmů České televize na MFF Karlovy Vary

[Tisková zpráva] Na letošním 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhl ve dnech 1. až 9. července 2011, byly oceněny celovečerní koprodukční filmy České televize Cigán a Nickyho rodina a získaly následující ceny:

Sdílet

Slovensko-český film režiséra Martina Šulíka Cigán, koprodukovaný Českou televizí, získal Zvláštní cenu poroty, Cenu Dona Quijota od Mezinárodní federace filmových klubů FICC a Cenu Europa Cinemas Label pro nejlepší evropský film v soutěžní sekci a v sekci Na Východ od Západu. Představitel hlavní role Ján Mižigár získal za svůj výkon Zvláštní uznání.

Cigán je příběh Adama, patnáctiletého chlapce, který se po smrti otce pokouší překročit hranice rómské osady a snaží se zlepšit život svých sourozenců. Dostává se do konfliktu s rasovými, sociálními, kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity. Okolnosti se obracejí proti němu, situace ho dožene k tragickému činu – zabije člověka. „Cigán je variací na hamletovské téma," říká režisér a spoluautor námětu, „hlavní hrdina se musí podobně jako dánský princ vyrovnat se smrtí otce, musí předčasně dospět, je donucený vzít na sebe zodpovědnost za své sourozence. Existenciální rozměr je zhmotněný v situacích, ve kterých se skutečně bojuje o holou existenci.“ Scénář a režie Martin Šulík, Marek Leščák, hrají Ján Mižigár, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga.

Celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi Mateje Mináče Nickyho rodina získal Diváckou cenu deníku Právo. Film vznikl v koprodukci ČT.

Snímkem Nickyho rodina pokračuje režisér ve své wintonovské sérii. Přináší dosud nezveřejněná fakta a svědectví o záchranné akci, která nemá v novodobé historii obdoby. Odhaluje další peripetie osudů 669 českých a slovenských dětí, které zásluhou sira Nicholase Wintona přežily druhou světovou válku.

Česká televize gratuluje oceněným tvůrcům úspěšných filmů a děkuje za jejich přínos kvalitní filmové tvorbě, kterou televize veřejné služby dlouhodobě podporuje, mimo jiné formou koprodukční spolupráce.