Hlavní navigace

Ocenění koprodukčních snímků České televize Pusinky a Industriální elegie

[Tisková zpráva] Zvláštní cenu za hraný film získal snímek Pusinky, debut režisérky Karin Babinské, a Cenu za dokument snímek Industriální elegie režisérky Daniely Gébové na 24. a v obnovené podobě 3. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Femina Film (8. - 11. října Ústí nad Labem).

Sdílet

Letní road-movie o šťastném konci jednoho dívčího přátelství Pusinky scenáristky Petry Ušelové, kameramana Martina Douby a režisérky Karin Babinské, natočená v koprodukci Cineart TV Prague a České televize, byla oceněna za neobvykle živý dramatický portrét emocionálního troj a více-úhelníku. Film měl v kinech premiéru 5. dubna 2007 a hrají v něm Marie Doležalová (Iška), Sandra Nováková (Karolína), Petra Nesvačilová (Vendula), Oldřich Hajlich (Vojta) a další. Iška, Karolína a Vendula jsou tři osmnáctileté dívky, které právě odmaturovaly. Nechtějí se vzdát školní bezstarostnosti ani svého přátelství, a proto se chystají na cestu do Holandska, kde chtějí čtvrt roku pracovat na farmě. Proti jejich vůli se k nim přidává Vojta, Iščin bratr a pravá ruka jejího přísného otce. Stává se svědkem a zároveň i katalyzátorem rozpadu jejich vztahu – holky totiž poznávají, že čas se zastavit nedá… Více informací: www. ceskatelevize­.cz/specialy/pu­sinky

Na filmovém eseji Industriální elegie o posledních okamžicích hornických kolonií v Ostravě, které mají vrchol své slávy dávno za sebou, koprodukčním snímku České televize a Renaty Vlčkové, porota ocenila mnohavrstevný portrét místa a s ním svázaných lidí se společenskými i intimními přesahy a osobní tón obrazového vyprávění. Rodačka z Ostravy, scenáristka a režisérka Daniela Gébová, ve svém filmu sleduje zánik mikrosvěta hornických kolonií. Zachycuje nejen jejich fyzickou likvidaci, ale zejména mizející svět někdejší hornické slávy a obyčejných lidí, kteří v něm dožívají. Zamýšlí se filmem nad proměnou mezilidských vztahů, přibližuje a splétá jednotlivé lidské osudy do působivé mozaiky. Kameramanem filmu byl Miroslav Janek.

Festival Femina Film se snaží prostřednictvím filmů, ale i besed a komentářů přiblížit, jak vidí ženy tento svět a jak muži vidí ženy a jejich svět. Jeho cílem je oslovit co nejširší spektrum žen-autorek a poskytnout prostor pro prezentaci jejich tvorby a veřejnost seznámit se specifiky této ženské tvorby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).