Hlavní navigace

Ocenění Prix non pereant pro Českou televizi

[Tisková zpráva] Česká televize uspěla v letošním, devátém ročníku soutěže Média na pomoc památkám, a to hned několikrát.

Sdílet

Hlavní tři ceny Prix non pereant získali v kategorii televizní práce tvůrci pořadů České televize:

1. místo: Tomáš Jílek a Martin Baxa (ČT Praha) za dokumentární obrazový soupis památkových objektů nazvaný Ohrožené památky Plzeňského kraje

2. místo: Šárka Horáková, Lenka Poláková, Jiří Ovečka a Ján Novák (TS Ostrava) za pořad Já starožitník v cyklu Ta naše povaha česká

3. místo: Pavel Jirásek (TS Brno) za pořad Uprostřed průmyslového věku a Arnošt Goldflam za pořady Mezi dveřmi je AG a Hluchá místa v Brně

Hana Orošová, pracovnice Televizního studia Brno, získala mimořádné uznání za sbírku na pomoc vyhořelému hradu Pernštejn, kterou iniciovala a organizačně zajišťovala.

Hrad Pernštejn u obce Nedvědice na Brněnsku poškodil požár 15. dubna 2005. Veřejnou sbírku vyhlásilo Televizní studio Brno ČT 25. dubna. Sbírka trvala až do konce roku 2005 a na účet sbírky nebo prostřednictvím DMS lidé poslali celkem 1 090 700, 53 Kč. Sbírka byla určena především pro jednotlivce – dárce, kteří chtěli přispět třeba jen několika málo korunami, ale nevěděli, jak peníze hradu věnovat. Na sbírku přispěly i některé obce a města. „Z uznání mám velkou radost. Považuji ho ale za ocenění pro celé Televizní studio Brno. Řada kolegů mně pomohla jak s uspořádáním sbírky, tak s její propagací. Sbírka také byla úspěšná díky koncertu Noc na Pernštejně, který jsme loni v srpnu uspořádali přímo na hradě a ČT z něj odvysílala záznam,“ říká Hana Orošová.

Další ocenění v letošním ročníku soutěže Média na pomoc památkám získali Adam Komers a Pavel Beneš, pracovníci Redakce zpravodajství ČT, v podobě čestného uznání za pořad Týden v regionech. „Toto čestné uznání patří skutečně všem regionálním zpravodajům ČT, nejen redaktorům, ale i kameramanům a produkčním, protože památkám, památkové péči a vůbec kulturnímu dědictví se v regionálním zpravodajství ČT věnujeme opravdu často a systematicky. Zachování díla našich předků pro generace příští je totiž nejen povinností občanskou, ale také jednou z povinností televize veřejné služby,“ říká Adam Komers, vedoucí redaktor Regionálního zpravodajství České televize.

Pořadatelem soutěže Média na pomoc památkám je spolu se Syndikátem novinářů občanské sdružení na záchranu kulturních památek Pro Bohemia pod záštitou Výboru pro vzdělávání a kulturu Senátu Parlamentu ČR. Cílem soutěže je zvýšit zájem veřejnosti o kulturní dědictví, zejména o architektonické památky a jejich záchranu, a získat média pro tento záměr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).