Hlavní navigace

Významné zahraniční ocenění pro původní TV film České televize Archiv

[Tisková zpráva] František Němec získal Grand Prix za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Archiv režisérky Lucie Bělohradské na 23. ročníku prestižního televizního festivalu FIPA International Festival of Audiovisual Programs Biarritz (Francie, 26. – 31. 1.) Původní televizní film Archiv odhaluje stíny naší totalitní minulosti i jejich dozvuky v současnosti. Významné ocenění získal v silné konkurenci dalších osmi finalistů z USA, Číny, Brazílie, Portugalska, Izraele, Itálie, Velké Británie a Francie, přičemž úspěchem je již samotná účast ve finále.

Sdílet

Příběh našel dramaturg Bedřich Ludvík v knize povídek spisovatelky Ivy Tajovské Jepičí hvězdy. Scénář napsala autorka ve spolupráci se scenáristou Miroslavem Sovjákem. Kamera Josef Špelda.

Stárnoucí filozof Josef Brzek (František Němec), který se zabývá překladem Aristotela, chce zjistit, kdo způsobil jeho vyhazov z fakulty během normalizace. Se svým dospělým synem Petrem (Jan Šťastný) navštěvuje pardubický archiv StB, přestože mu to manželka Věra (Emília Vášáryová) rozmlouvá. Fakta, na která v záznamech naráží, vůbec nečekal. Zrada přišla od nejbližších, z rodiny… Příběh konfrontuje rozličné lidské postoje, související s komunistickým marasmem a hledáním jeho strůjců. Drama je studií několika charakterů, zatížených různou mírou viny. Dalšími klíčovými postavami jsou manželé Přibylovi (Jan Vlasák a Dana Syslová), jež se s tvrdohlavým Josefem marně snaží o rozhovor. Jiný typ mravního selhání zosobňuje jeho bývalý kolega Křižák (Oldřich Vlach), který přežívá v domově důchodců…

Vloni 22. 11. (na ČT1 od 20:00) byl film uveden u příležitosti listopadového výročí pádu komunismu. www.ceskatele­vize.cz/program/

František Němec a Oldřich Vlach získali Čestné uznání rovněž za herecké výkony v dramatu Archiv při udílení cen Trilobit Beroun 2009 za významné počiny v oblasti filmové a televizní tvorby (23. ledna 2010).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).