Hlavní navigace

Ocenění rozhlasové tvorby Českého rozhlasu

[Tisková zpráva] Nadace Český literární fond udělila 6. června 2007 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze své Výroční ceny za rok 2006. V jedné z pěti kategorií byla tentokrát oceněna také autorka Českého rozhlasu.

Sdílet

V kategorii divadelní a rozhlasová tvorba zvítězila PhDr. Bronislava Janečková. Oceněna byla za autorství rozhlasového cyklu Rok v dopisech, vysílaného rozhlasovou stanicí Český rozhlas 3 – Vltava.

„Není důvěrnější výpovědi než jsou dopisy, jež nepodléhají dobové literární módě, kde jsou myšlenky uspořádané s ohledem na adresáta, aby rozuměl, aby se potěšil, aby uznal, nahlédl, posoudil, odpustil, napravil, vyřídil, pochopil, nezapomněl,“ uvedla ve své slavnostní řeči členka poroty Alena Zemančíková.

V devítileté historii udělování výročních cen Českého literárního fondu je to druhý případ, kdy rozhlas v dané kategorii zvítězil nad divadelními kolegy. I v předchozím případě byl oceněn Český rozhlas 3 – Vltava. Tehdy za 154. dílný cyklus Shakespearovy sonety.

Rok v dopisech je 365 dílný cyklus, ve kterém byly v průběhu roku 2006 citovány a komentovány české listy jejichž vznik je vázán vždy k datu vysílání. Den za dnem tak byly odkrývány střípky dávné i nedávné historie v rozmezí téměř šesti stovek let. Vedle slavných pisatelů se v cyklu objevují lidé i zcela neznámí a dnes už dávno zapomenutí. Jejich dopisy z rodinných archívů poslali autorce rozhlasoví posluchači. Každý díl je tak trochu příběhem nebo životní epizodou, která dokumentuje často překvapivé stránky osobnosti našich předků. Na natáčení cyklu se podílelo přes sedmdesát herců a interpretů.

Rok v dopisech přináší kontrastní a nesmírně barevný pohled nejen na vnímání dějinného času, ale i v pohledu na život.

Oceněná autorka Bronislava Janečková při přebírání ceny prohlásila: „ Současný vývoj technologií dopisům příliš nesvědčí. Přiznejme si, kdo z nás v čase mobilů a mailů ještě píše a schovává klasické dopisy? Pokud by byla vydána červená kniha ohrožených literárních druhů, pak dopis by v ní měl být na prvním místě. Korespondence totiž může být nejen dokumentem doby, ale i plnohodnotnou literaturou."

Rozhlasový cyklus Rok v dopisech dostává i svoji knižní podobu, první ze dvou dílů Roku v dopisech již vydalo Nakladatelství Radioservis.