Hlavní navigace

Odborníci sdružení CESNET dnes za vývoj unikátního optického vláknového zesilovače převezmou cenu ministra školství za výzkum

[Tisková zpráva] Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za výzkum převezmou dnes odpoledne pracovníci sdružení CESNET – Ing. Jan Radil, PhD., a Ing. Josef Vojtěch – spolu s Ing. Miroslavem Karáskem, DrSc., z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd České republiky. Ocenění obdrží za použití optických vláknových zesilovačů v české národní výzkumné a vzdělávací síti. Návrh na udělení ceny podal ředitel Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd České republiky Ing. Vlastimil Matějec, CSc. Slavnostní akt proběhne v 15 hodin v prostorách velkého zrcadlového sálu ministerstva (Karmelitská 8, Praha 1 – Malá Strana).

Sdílet

Ing. Miroslav Karásek, DrSc., Ing. Jan Radil, PhD., a Ing. Josef Vojtěch vyvinuli unikátní modulární stavebnici op¬tického zesilovače CzechLight Amplifier (CLA), která řeší nedostatky aktivních optoelektronických prvků používaných v optických přenosových sítích, například optických vláknových zesilo¬vačů či ramanovských zesilovačů. Ty jsou dnes zastoupeny především ve dvou základních formách. Buď jsou integrovány do komerčních přenosových systémů, nebo jsou dostupné jako laboratorní přístroje, a proto se velmi obtížně nasazují v síťových aplikacích. Takové omezení představuje překážku ze¬jména při budování výzkumných a experimentálních sítí. Softwarová i hardwarová modulárnost CLA umožňuje se¬stavit zařízení, které je navíc vysoce spolehlivé, a tím vhodné k nasazení do provozního režimu, a zároveň umožňu¬je velkou rozšiřitelnost a variabilitu. Zásadní rozšíření z hlediska vzdálené správy před¬stavuje možnost využít bezdrátových technologií GSM, Wi-Fi či BlueTooth. Další užitečnou vlastností zařízení CLA je použití otevřeného softwaru; jako operační systém monitorovacího PC je používán Linux.

O nasazení zařízení řady CLA projevilo zájem už několik zahraničních partnerů sdružení CESNET. Sdružení proto uzavřelo smlouvu se dvěma společnostmi, které začaly optické zesilovače vyrábět jak pro potřeby CESNETu, tak pro další zájemce z akademické i komerční sféry. První zesilovač CLA vyrobený mimo CESNET byl použit při osazování trasy Praha–Ústí nad Labem v síti CESNET2. Tato vnit¬rostátní trasa je navržena pro přenos až osmi DWDM kanálů 10GE a je určena nejen pro běžný IP provoz, ale slouží i jako součás¬t nově budované sítě realizované pro potřeby medicínských aplikací. CESNET zároveň analyzoval a navrhnul propojení tří nemocnic – Ústřední vojenské nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, a to opět s vyu¬žitím zařízení CLA. Další aplikace zesilovačů CLA se připravují v České republice i v zahraničí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).