Hlavní navigace

Odcházení Václava Havla v divadle i ve filmu v koprodukci ČT

[Tisková zpráva] V úterý 22. června uzavřela Česká televize smlouvu se společností BUC-FILM producenta Jaroslava Boučka a vstoupila tak do koprodukce filmové verze hry Václava Havla Odcházení. Významný český dramatik a někdejší prezident republiky je také autorem scénáře a režisérem filmu. V hlavních rolích Dagmar Havlová a Josef Abrhám.

Sdílet

Ve dnech 24. a 25. června pořídí televize veřejné služby v pražském divadle Archa také záznam úspěšné divadelní inscenace Odcházení režiséra Davida Radoka. Zazářili v ní Zuzana Stívínová, Jan Tříska, Vlasta Chramostová, Jan Skopeček, Petra Lustigová, Marek Daniel, Karel Beseda a další.

Dlouho očekávaná světová premiéra Odcházení se odehrála v divadle Archa v květnu 2008. V režii jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů Davida Radoka se hra dočkala šedesáti repríz nejen v Divadle Archa, ale i v zahraničí. Díky své aktuálnosti i umělecké náročnosti patřila inscenace k nejsledovanějším divadelním hrám posledních let. V hlavních rolích Zuzana Stivínová (Irena) a Jan Tříska (Rieger), Vlasta Chramostová (Babička), Ivan Řezáč (Klein), Marek Daniel (Viktor), Karel Beseda (Jack), Eva Hromníková (Vlasta), Dora Bouzková (Bea), Miloslav Maršálek (Hanuš), Ján Sedal (Knobloch) a další. Výtvarníci scény David Radok a Jaromír Vlček, výtvarnice kostýmů Zuzana Ježková. Režie televizního záznamu Aleš Kisil. Záznam představení odvysílá Česká televize na přelomu října a listopadu tohoto roku.

Na jaře příštího roku by se měl v kinech objevit celovečerní film Odcházení. Václav Havel si plní svůj životní sen a stává se filmovým režisérem. S hvězdným obsazením (Dagmar Havlová, Josef Abrhám, Vlasta Chramostová, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Stanislav Zindulka a dal.) začíná v červenci natáčet celovečerní hraný film podle vlastní divadelní hry. K jeho dalším stěžejním spolupracovníkům patří kameraman Jan Malíř, střihač Jiří Brožek, skladatel Michal Pavlíček a výtvarník Ondřej Nekvasil. Producentem filmu je společnost BUC-FILM Jaroslava Boučka, koproducentem Česká televize.

Odcházení, svou zatím poslední divadelní hru, napsal Václav Havel po dvacetileté odmlce. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor. Zavádí nás do domácnosti odcházejícího politika Dr. Viléma Riegera. Je zřejmé, že bývalému kancléři skončilo volební období a nad jeho dalším setrváním ve vládní vile obklopené višňovým sadem visí otazník. Stejně zřejmé je, že ani jeho okolí, ovládané pevnou rukou jeho dlouholeté přítelkyně Ireny, na zadní kolečka tak docela nemyslelo… Autor v Odcházení konstruuje umělý – a smutně zábavný – divadelní svět. Odcházení je sebeironickým bilancováním odcházející politické garnitury a sžíravým pohledem na nástup nové dravější generace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).