Hlavní navigace

Odešel Ivo Budil

[Tisková zpráva] V noci z úterý na středu 24. 10. 2007 zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 74 let dlouholetý rozhlasový redaktor a popularizátor vědy Ivo Budil.

Sdílet

Ivo Budil se narodil 12. května 1933 v Praze. V letech 1951–55 studoval filosofii a historii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do Československého rozhlasu nastoupil v roce 1955. Jako redaktor působil v Redakci vědy a techniky. V 60. letech byl autorem mnoha cyklů Rozhlasových univerzit a Besed o vesmíru a patřil k předním popularizátorům vědy v oboru astronomie a kosmického bádání.V r. 1966 obdržel cenu ČSAV za popularizátorskou činnost ve vědě. Na konci 90. let připravoval cyklus Čeština kolem nás, Svět, věda a my a Křižovatky vědy, které pokračovaly i v novém tisíciletí. Jako autor je podepsán i pod četnými příspěvky do Dobrého jitra. V roce 1974 byl pro své smýšlení a nesouhlas s normalizací propuštěn; živil se jako skladník a strojník. V letech 1980–90 působil jako redaktor časopisu Vesmír. V roce 1990 se vrátil do rozhlasu jako vedoucí Redakce vědy a techniky. Od roku 1992 připravoval na stanici Český rozhlas 2 – Praha legendární týdeník Meteor, jehož redakci převzal po Josefu Kleiblovi. Od roku 2005 působil jako externí redaktor Českého rozhlasu Leonardo. Každý den připravoval do dopoledního vysílání desetiminutové rozhovory s předními českými vědci. Ale především předával kolegům své dlouholeté zkušenosti, radil a pomáhal při zrodu a vývoji této digitální stanice zaměřené na popularizaci vědy.

V rubrice Kdo je kdo na stránkách Českého rozhlasu Leonardo o sobě Ivo Budil napsal: Celý svůj pracovní život jsem spjatý s Československým a poté s Českým rozhlasem – vyjma doby, kdy mě normalizační desetiletí zavedla do skladů, kotelen, ke službě výzkumu a naštěstí i do populárněvědeckého měsíčníku Vesmír. Po roce 1989 jsem se stal vedoucím Redakce vědy a techniky, autorem týdeníků Meteor, Svět, věda a my, Křižovatky vědy i pravidelných vědeckotechnických příspěvků do Dobrých jiter stanice Praha.

Rodištěm Pražák, srdcem po prarodičích z Vodňanska a Horymírova kraje v Podbrdí. Pošetilostem a nepravostem světa se podivuji už 73. rok (nar. 1933). Koníčky? Dědeček čtyř vnoučat.

Na úterý 30. října chystá Český rozhlas Leonardo hodinový vzpomínkový pořad. Poslechnout si ho můžete od 11 hodin nebo kdykoli později v Rádiu na přání – zvukovém archivu na stránkách www.rozhlas.cz/le­onardo/audio. V sobotu 27. října po 8.00 hodině bude vzpomínce věnován také pořad Meteor. Vysílá Český rozhlas 2 – Praha.

Po Ivo Budilovi je pojmenována planetka Ivobudil (č. 29738). Objevena byla 23. 1. 1999 na Kleti manžely Tichými, své jméno dostala v roce 2002 ve veřejné soutěži na návrh Petra Sobotky.