Hlavní navigace

Odešel režisér Zdeněk Havlíček

[Tisková zpráva] Ve věku 77 let zemřel ve čtvrtek ráno 20. 9. 2007 v Ostravě nestor televizní režie Zdeněk Havlíček.

Sdílet

Ve čtvrtek 20. září zemřel v Ostravě ve věku sedmasedmdesáti let významný televizní tvůrce Zdeněk Havlíček. Svůj život spojil především s prací v ostravském studiu České televize, kde byl zaměstnán od jeho úplných počátku v roce 1956 nejprve jako asistent režie, později jako kmenový režisér až do roku 1990, kdy odešel do penze. I v důchodovém věku se ale nadále věnoval natáčení televizních pořadů a filmů. Na svém kontě nastřádal během své půl století trvající kariéry tisíce pořadů, zejména zábavných, hudebních a estrádních. Režíroval také soutěže a dramatická díla. Z těch nejznámějších můžeme připomenout například Procházky operetou, Můj táta byl…, Divadélko pod věží, seriál podle scénáře Jaroslava Dietla Dispečer a děvčátko z kolonie nebo třeba pohádky Šmankote, babičko, čaruj či Zlatník Ondra. Pod jeho režijním vedením prošla řada velkých herců, bavičů a zpěváků, kupříkladu Miloš Kopecký, Iva Janžurová, Lubor Tokoš, Milan Lasica, Július Satinský, Josef Kobr, Ljuba Hermannová, Marie Rottrová, Hana Zagorová a mnozí další.

Zdeněk Havlíček, jako rodák z pražských Vinohrad, chtěl přitom původně hrát fotbal a dokonce do svých dvaceti kopal za klub Bohemians. Své první setkání s televizí si odbyl už v roce 1951, dokonce ještě před vojnou. S loutkářem Josefem Pehrem, se kterým v té době spolupracoval, byl tehdy pozván do Radioústavu, kde se rodilo televizní vysílání. O pět let později už stál u zrodu ostravského studia a režíroval první živé přenosy v nevelké místnosti v přízemí odbavovací budovy hošťálkovického vysílače, kterému se přezdívalo hlasatelna. V 60. letech vytvořil několik sérií úspěšných hudebních cyklů s dirigentem Vladimírem Brázdou (kupř. Skříňka s líčidly, později pak Země úsměvů a snů či Melodie vzpomínek). Ostatně Zdeněk Havlíček se věnoval hudebně-zábavným žánrům prakticky celý svůj tvůrčí život.

Na počátku 70. let natočil podle scénáře Jaroslava Dieta jeden z nejsledovanějších pořadů tehdejší doby – devítidílný seriál Dispečer a děvčátko z kolonie s vynikajícím Josefem Kobrem v hlavní roli. Havlíček poté s Dietlem úspěšnou spolupráci rozvíjel i v následných televizních filmech (ze všechny zmiňme alespoň Příběh středního útočníka s Jaromírem Hanzlíkem v titulní úloze). Do 80. let vstoupil Havlíček dalším populárním seriálem Můj táta byl, který je možné považovat za jakýsi předobraz pozdějších velmi moderních talk-show. Dodnes má tato série obrovskou dokumentární hodnotu. Postupně se v ní totiž objevili nejenom lidé obyčejných povolání, ale i slavných rodinných klanů (lékařských, hereckých, výtvarnických, uměleckých a jiných). Ve stejném období se podepsal rovněž i pod realizací známé sběratelské soutěže ANO-NE. V roce 1985 režíroval i první legendární Kavárničku dříve narozených s průvodcem Ondřejem Suchým. V oblasti hudebně-zábavných pořadů patřil ale k jeho nejvýraznějším cyklům na ostravské obrazovce osmdesátých let pořad Divadélko pod věží s moderující zpěvačkou Marií Rottrovou.

Zdeněk Havlíček spojil své jméno i s takovými pořady jako např. policejním magazínem Na stopě. Jeho srdeční záležitostí byly v 90. letech zejména pohádky. Kromě už dříve zmíněných připomeňme ještě třeba O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech nebo Čerte, drž se svého kopyta. Tvůrčí elán ho neopouštěl ani v posledních letech, kdy i přes zdravotní komplikace, až do posledních dnů svého umělecky bohatého života stál na postu režiséra nejrůznějších televizních či filmových zakázek i nesčetných kulturních a společenských akcí.