Hlavní navigace

ODHALENÍ VE FINÁLE „OSCARŮ“

[Tisková zpráva] „Trochu jiná reality show“ Odhalení zaznamenala mimořádný úspěch. V soutěži Wildscreen, která je pokládána za obdobu Oscarů pro přírodovědné filmy a projekty, byla odbornou porotou nominována do finále své kategorie. Klání o tyto „Oscary“ se přitom účastní světoznámé společnosti jako BBC, National Geographic, Discovery, ORF, NDR, ZDF, ABC, IMAX, Warner Independent Pictures či NHK.

Sdílet

„Postup do finále Wildscreenu je však dokladem profesionálního zvládnutí naší trochu jiné reality show. Přitom nejen rozhlasové a internetové, ale i televizní výstupy Odhalení vznikaly výhradně v Českém rozhlase. Je to pro nás samozřejmě velké povzbuzení při přípravě dalších multimediálních projektů,“ říká vedoucí projektu odhalení Miroslav Bobek a dodává: „Téměř celosvětovou publicitu Odhalení jsme vnímali především jako ocenění nápadu.“

Projekt Odhalení měl především vzdělávací cíle, současně nastavoval zrcadlo vlně televizních reality show. V pavilónu pražské zoo byly po sedmdesát dnů sledovány gorily, které soutěžily o cenu „ne deset, ne jedenáct, ale rovných 12 melounů“. Informace o parodii na reality show obletěla celý svět, televizní záběry převzaly i Fox News a další desítky světových televizí, informovaly o ní světové agentury. Televizní magazíny i zpravodajství o životě gorilího samce Richarda, samic Shindy, Kamby, Kijivu a mláděte Moji z pražské zoo vysílal Český rozhlas nejen prostřednictvím svých internetových stránek, ale i v České televizi. „Trochu jiná reality show“ skončila 15. ledna vyhlášením vítěze, v Českém rozhlase jsou však stále připravovány týdenní televizní sestřihy z dění v pražském pavilonu goril.

Soutěž Wildscreen probíhá jednou za dva roky. V kategorii ARKive, kde je projekt Odhalení reprezentován stejnojmenným dvoudiskovým DVD, zvítězila v minulém ročníku webová stránka The Life of Mammals, která vznikla v BBC Science & Nature Interactive a na jejíž přípravě se podílel i sir David Attenborough.

V tomto roce se rozhoduje mezi multimediálním projektem Odhalení Českého rozhlasu, internetovým projektem Springwatch od BBC Science & Nature Interactive, edukačním CD-ROM Big Foot: Reduce, Reuse, Recycle z Hamline University, USA a projektem Wildkey z dílny britské Oxford Brookes University. O tom, jak Odhalení obstojí ve finálové konkurenci, se rozhodne v říjnu, kdy proběhne slavnostní vyhlášení vítězů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).