Hlavní navigace

Oko nad Prahou – společenské, politické a především lidské drama v koprodukčním filmu ČT – v kinech od 15. dubna

[Tisková zpráva] Tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky. Dramatická historie nejen tvůrčí imaginace, ale i intimního vztahu muže a ženy. Osobní i politický životopis „Chobotnice“, projektu nové Národní knihovny. Kronika posledních let života jejího autora, architekta Jana Kaplického. Naše současnost očima mladé nadané dokumentaristky Olgy Špátové v novém koprodukčním dokumentu České televize a Simply Cinema, spol. s. r.o.

Sdílet

Oko nad Prahou – napínavý příběh o boji za vznik nové Národní knihovny v Praze podle vítězného návrhu architekta Jana Kaplického (1937–2009) líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let. Olga Špátová ukazuje její absurdní peripetie let 2007–2009: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Původní záměr filmu se náhle proměnil v dramatickou veřejnou diskusi občanů, odborníků, a politiků. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance tvoří jednu z point snímku.

Na spolupráci s Janem Kaplickým režisérka dokumentární koláže vzpomíná: „Mnohokrát jsem mohla být se štábem v jeho soukromí, kde jsem viděla jiného člověka než urputného polemika na české veřejné a politické scéně. Vzpomínal na své dětství, s láskou mluvil o své matce, otci i o třináctiletém synovi Josefovi z prvního manželství. V londýnském studiu Future Systems jsem zpovídala Kaplického mladé spolupracovníky různých národností, kteří vyjadřovali obdiv k jeho práci“. Další rovina kroniky přibližuje Kaplického pozoruhodnou osobnost a jeho unikátní, mezinárodně uznávané dílo ve vzpomínkách spolužáka a celoživotního přítele Pavla Bobka, světoznámé architektky Evy Jiřičné, teoretika Zdeňka Lukeše, či mladých členů Kaplického týmu z jeho londýnského studia Future Systems. Mnohavrstevné svědectví nahlíží i do Kaplického soukromí a rekapituluje jeho vztah s pozdější manželkou Eliškou. Dá se vnímat i jako kronika lásky v pozdním věku a okouzlení zralého muže mladistvým ženským půvabem. Ale také jako truchlivé drama o nepochopení výjimečného umělce. Tragický epilog (Kaplického smrt v den, kdy se narodila jeho dcera) potvrzuje, že skutečný osud je leckdy dramatičtější než sebenapínavěj­ší fikce.

Snímek vznikl v koprodukci Simply Cinema spol.s.r.o. a Ceská televize, produkce Eliška Kaplický Fuchsová. Scénář: Olga Špátová, Eliška Kaplický Fuchsová. Kamera a režie Olga Špátová.