Příběh Ondreje Hiadlovského ukazuje, jak složitými životními cestami prošli někteří Slováci po rozpadu Československa v březnu 1939. Tento muž se narodil v roce 1922 na středním Slovensku. Pocházel z evangelické rodiny a v předválečném období působil jako cvičitel Sokola. Pročeskoslovenské orientace se nezřekl ani po vzniku Slovenského štátu. V roce 1941 se spolu s kamarády popral s členy Hlinkovy gardy. Kvůli tomuto prohřešku musel opustit střední zemědělskou školu. V následujícím roce narukoval do slovenské armády. V tu chvíli se začal naplňovat jeho osud. Byl totiž zařazen do tzv. Rychlé divize, která byla odeslána na východní frontu, aby bojovala po boku německého wehrmachtu proti Sovětům.
Ondrej Hiadlovský se zúčastnil bojů na Kavkaze, a poté na Krymu. Zde také nakonec dezertoval a přeběhl k partyzánům. S nimi prošel z Ukrajiny přes Rumunsko do Polska a nakonec na Slovensko. Zde se zúčastnil Slovenského národního povstání. Po jeho potlačení německými vojsky se dostal do 1. samostatného československého armádního sboru, který se pod vedením Ludvíka Svobody zformoval na východní frontě. Ve funkci kapitána dělostřelectva v něm sloužil až do konce druhé světové války.
„Ondrej Hiadlovský – Slovák původem a Čechoslovák smýšlením – vyřezává na sklonku života betlémy. Aby se mohl dostat k tomuto bohulibému koníčku, musel bojovat a zabíjet. Nejprve se v řadách tisovské slovenské armády angažoval proti Rusům, potom se zase po boku partyzánů pustil do bojů s Němci. Prožil neuvěřitelný osud, aby vydal svědectví o šíleném 20. století,“ říká dramaturg pořadu Jiří Sirotek. Námět a scénář Karel Vrána, režie a kamera Roman Šantúr, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Partyzánská odyssea na ČT2 10. 9. od 10:00, na ČT24 12. 9. od 07:32 hod. Více informací: www.ceskatelevize.cz/program