Hlavní navigace

Oracle oznamuje všeobecnou dostupnost bezplatné databáze 10g Express Edition

[Tisková zpráva] Vývojáři, studenti a poskytovatelé řešení vítají bezplatnou základní edici špičkové databáze pro snadný vývoj aplikací

Sdílet

REDWOOD SHORES, Kalifornie, 6. března 2006 – Ve snaze reagovat na potřeby vývojářských komunit oznámila společnost Oracle všeobecnou dostupnost produktu Oracle Database 10g Express Edition (Oracle Database XE), bezplatné základní edice světově proslulé Oracle Database. Od debutu betaverze v říjnu 2005 Oracle Database XE získala silnou globální podporu ze strany vývojářů, studentů i poskytovatelů řešení, kteří ji používají při vývoji databázových aplikací pro platformy Windows a Linux. Díky podpoře široké řady vývojových prostředí nabízí Oracle Database XE vývojářům svobodu vyvíjet a implementovat aplikace na své preferované platformě. Výkonnou databázi si už bezplatně stáhly stovky tisíc programátorů Javy, .NET, PHP a webových stránek, včetně studentů a nezávislých poskytovatelů řešení.

Oracle Database XE je postavena na stejném kódu jako Oracle Database 10g Release 2 a přináší výkon, spolehlivost a bezpečnost, jakou zákazníci od Oracle Database očekávají. Protože je kompatibilní s celou produktovou řadou Oracle Database, umožňuje uživatelům začít v malém měřítku a upgradovat na jiné edice databáze ve chvíli, kdy to potřebují. Dále Oracle Database XE umožňuje vývojářům plně využívat nástroj Oracle Application Express pro rychlý vývoj a zavádění webových aplikací. „Rostoucí zájem o Oracle Database XE nás velice těší,“ řekl Thomas Kyte, viceprezident společnosti Oracle. „Tento produkt oslovil vývojáře i nezávislé dodavatele softwaru, kteří potřebují přístup k osvědčenému, vysoce kvalitnímu databázovému softwaru. Oracle Database XE představuje základní databázi s funkčností pro podnikovou třídu, jakou komunita vývojářů od společnosti Oracle očekávala.“

Dostupnost
Oracle Database XE je všeobecně k dispozici pro 32bitové systémy Windows a širokou řadu distribucí operačního systému Linux, například Mandriva Linux 2006 Power Pack+, Novell SUSE Linux Enterprise Server 9 a SUSE Linux 10, Red Hat Enterprise Linux 4, Fedora a Ubuntu. Zájemci si tento software mohou zdarma stáhnout z Oracle Technology Network: http://www.ora­cle.com/techno­logy/xe.

Oracle Database XE je možné stáhnout, používat a distribuovat bezplatně. Podmínky a omezení této nabídky najdete v seznamu nejčastějších dotazů na adrese http://www.ora­cle.com/techno­logy/products/da­tabase/xe/pdf/db­xe_faq.pdf.

Pro registrované uživatele nabízí Oracle bezplatné online fórum, kde mohou diskutovat o tématech souvisejících s používáním Oracle Database XE. Fórum je hostováno a monitorováno databázovými odborníky společnosti Oracle a je k dispozici na adrese: http://www.ora­cle.com/techno­logy/products/da­tabase/xe/forum­.html.

Základní vlastnosti bezplatné databáze Oracle Database XE

  • využívá maximálně jeden procesor nebo jedno jádro dvoujádrového procesoru
  • udržuje využití paměti pod jedním gigabajtem
  • je omezena na jednu aktivní instanci databáze na serveru
  • umožňuje uchovávat až čtyři gigabajty uživatelských dat
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).