Hlavní navigace

Originální videojournal na ČT24 – speciální projekt od 12. července

[Tisková zpráva] Originální videojournal je speciální projekt zpravodajské ČT24, v němž znovu ožijí materiály nezávislých filmařů z doby normalizačního Československa. Exkluzivní záběry ze zákulisí disentu vysílá ČT24 každý všední den od 12. července do 12. srpna od 20:30 hodin.

Sdílet

Česká televize zakoupila záběry autorů Originálního videojournalu, kteří mapovali nezávislé společenské a kulturní dění v Československu. Vznikl tak jediný nezávislý a unikátní videozpravodaj z konce 80. let. Díky odvaze tehdejších tvůrců se uchovala ve filmové podobě řada důležitých momentů ze života disidentského hnutí. Diváci tak mohou vidět například i někdejší oslavu padesátin Václava Havla. Každý díl bude propojovat jedno téma a jeden host. Diváci se tak budou moci seznámit nejen s posláním Originálního videojournalu, prací disidentů a s návraty politických vězňů z komunistického kriminálu, ale budou moci nahlédnout rovněž do prostředí disidentských večírků a bytových seminářů. Jednotlivé aspekty tvorby disidentského videosamizdatu objasní v každém díle host, který se aktivně podílel na jeho vzniku. V prvních čtyřech dílech to budou Andrej Krob, Jan Ruml, Anna Šabatová a Ivan Havel.

Originální videojournal byl hlavním audiovizuálním samizdatem s kulturně politickým a publicisticko zpravodajským zaměřením. Od roku 1987 natočila skupina nezávislých filmařů sedm dílů tohoto unikátního zpravodaje z oblasti nezávislého společenského dění v normalizačním Československu. Příčinou jeho vzniku bylo především to, že oficiální média řízená pokyny KSČ téměř neinformovala veřejnost o skutečném politickém a kulturním dění, nebo tak činila jen tendenčně a sporadicky. Originální videojournal tak plnil totalitním režimem paralyzovanou službu veřejnosti. Mohl tak činit díky pevnému zakotvení v disidentském světě a díky důvěře a kontaktům, které z toho vyplývaly. V zahraničí projekt Originálního videojournalu podporovali František Janouch z Nadace Charty 77 ze Stockholmu (Švédsko), Vilém Prečan z Československého dokumentačního střediska ze Scheinfeldu (SRN) a Ivana a Pavel Tigridovi z pařížského svědectví (Francie).

Projekt Originální videojournal navazuje na roční projekty ČT24 – Dvacet let svobody a Demokracie: Rok první. Tým, který připravuje Originální videojournal, je tedy stále stejný: seriál bude moderovat Jakub Železný a dramaturgyní je Veronika Linková.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).