Hlavní navigace

OSA a YouTube uzavřely licenční ujednání

[Tisková zpráva] První výročí českého video portálu YouTube přináší dobré zprávy pro autory písní, skladatele i celou komunitu. Z nové licence uzavřené mezi YouTube a OSA budou profitovat všichni a zejména uživatelé si budou moci i nadále vychutnávat své oblíbené hudební klipy.

Sdílet

OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s.) a YouTube oznámily, že uzavřely nové licenční ujednání, které pokrývá hudbu obsaženou ve videoklipech vysílaných prostřednictvím internetové platformy YouTube. Licence bude platná zpětně od října 2008, kdy český video portál YouTube odstartoval. Textaři, skladatelé i vydavatelé hudby, kteří jsou zastupováni OSA, budou dostávat z vysílaných videoklipů tantiémy.

Roman Strejček, předseda představenstva OSA, ke smlouvě poznamenal: „Je důležité, aby ti, kdo hudbu vytvářejí, tedy textaři a skladatelé, které naše společnost zastupuje, dostali odměnu za používání svých děl na YouTube. YouTube je velice populární video portál a nová licence přispěje k další podpoře hudebních talentů. Jde o velký úspěch pro textaře a skladatele z celého světa, které OSA zastupuje pro území České republiky, jakož i pro komunitu YouTube jako takovou. ”

Kateřina Holcmanová, marketingová manažerka českého Google, dodává: „YouTube je v České republice nejnavštěvovanějším videoserverem a v průběhu prvního roku si získal mnoho nových českých uživatelů. Jsme rádi, že společně se sdružením OSA jim i nadále budeme přinášet nový prémiový hudební obsah a zároveň podpoříme české autory i nové hudební talenty.“