Hlavní navigace

Oslavy 90. výročí vzniku republiky ve vysílání České televize diváky zaujaly

[Tisková zpráva] Mimořádnou pozornost věnovala Česká televize jubilejním oslavám vzniku Československé republiky. Přenosy ze slavnostních shromáždění, vojenské přehlídky, ekumenické mše i předávání vyznamenání na Pražském hradě umožnila sledovat divákům během celého dne na ČT1 a ČT2. Veřejnoprávní televize ale navíc připravila pro diváky speciální vysílání i na zpravodajské stanici ČT24.

Sdílet

Již v deset dopoledne mohli diváci sledovat debatu o postavení a směřování Československa při samotném vzniku republiky v roce 1918 pod názvem 90 let na zpravodajské stanici ČT24. Diskusi s historiky Ivanem Šedivým, Petrem Prokšem a Ondřejem Houskou, kterou moderoval Martin Veselovský, vidělo 32 tisíc televizních diváků, což je 0,7 % z těch dospělých diváků, kteří mají možnost sledovat tuto stanici, při podílu na publiku 3,62 %.

Slavnostní shromáždění k 90. výročí vzniku Československé republiky, přímý přenos z Pantheonu Národního muzea, který souběžně vysílala Česká televize na kanálech ČT1 a ČT24, si o hodinu později nenechalo ujít 338 tisíc dospělých diváků na ČT1 a 46 tisíc na ČT24. Uctění památky bojovníků za svobodu tak vidělo 3,9 % dospělých diváků na ČT1, při podílu na publiku 20,86 % a 1 % dospělých diváků ČT24 při podílu na publiku 5,21 %.

Jako divácky velmi atraktivní se za deštivého svátečního odpoledne ukázala Vojenská přehlídka na pražské Letenské pláni. Tisíce diváků na místě a 1 milion 248 tisíc u obrazovek ČT1 sledovalo největší vojenskou přehlídku za posledních 20 let. Špičkovou vojenskou techniku elitních jednotek, ale i pražské strážníky, hasiče a policejní pyrotechniky vidělo 14,4 % televizních diváků při podílu na publiku 50,43 % – tedy každý druhý dospělý divák v danou dobu přítomný u TV obrazovek!