Hlavní navigace

Osm misí pro život – vojenský lékař Mojmír Mrva v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 18. 5.

[Tisková zpráva] Vojenský lékař, který stál u zrodu tradice českých polních nemocnic. MUDr. Mojmír Mrva, hrdina dokumentu Osm misí pro život z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Premiéra dokumentu v pondělí 18. května na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Osm misí pro život. MUDr. Mojmír Mrva toho zvládl za třicet šest let v armádě opravdu hodně. To nejdůležitější se ale odehrávalo v posledních patnácti letech. Plk. Mrva stál u zrodu tradice českých polních nemocnic. Jako jeden z prvních vojenských lékařů působil v chirurgickém týmu při válce na území bývalé Jugoslávie. Byl v Bosně, v Republice Srbská krajina i v Chorvatsku. Na začátku tohoto století odjel Mojmír Mrva se svojí nemocnicí na humanitární misi do Afghánistánu. Češi se rozhodli pomáhat afghánským civilistům opět jako jedni z prvních a Mojmír Mrva u toho samozřejmě nemohl chybět. Po vypuknutí konfliktu s Irákem působila nemocnice nejdříve v Kuvajtu, a poté se přesunula do jihoirácké Basry. Ošetřování zraněných a těžce nemocných civilistů, včetně dětí, tady bylo na denním pořádku. A poslední mise Mojmíra Mrvy byla spojena opět s Afghánistánem. Na velké mezinárodní vojenské základně na letišti v Kábulu působila česká polní nemocnice až do listopadu 2008 a plk. Mrva, jako její velitel, samozřejmě také. V květnu 2009 opouští plk. Mrva po 36 letech českou armádu. Paradoxem je, že velitel české polní nemocnice odchází ze zdravotních důvodů.

„Mojmíra Mrvu jsem potkával v různých zahraničních misích naší armády deset let. On osobně nebo jeho tým lékařů a zdravotníků ošetřili tisíce lidí – uprchlíků, vojáků, žen i dětí. Když jsem se dozvěděl, že letos skončí službu v Armádě ČR, věděl jsem, že o něm musím natočit dokument. Protože pro mě je hrdina. I když zatím neznámý," dodává scenárista a režisér Marek Vítek. Kamera Tomáš Hodan, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Osm misí pro život: v pátek 22. 5. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).