Hlavní navigace

OSS Alliance a JetBrains nabízí vývojové prostředí zdarma open-source projektům a školám

[Tisková zpráva] České a slovenské open-source projekty a školy mají šanci získat zadarmo vývojové prostředí IntelliJ IDEA společnosti JetBrains, která se stala novým členem OSS Alliance. Nabídka je pro veškeré produkty JetBrains, jež na trhu patří k nejlepším a pro komerční účely stojí několik stovek dolarů. Mezi majitele free licence patří například jeden z nejvýznamnějších open-source projektů – server Apache. Studenti se na softwaru již učí programovat na Masarykově universitě v Brně.

Sdílet

Jak licence získat? Vývojáři a školy mohou napsat e-mail na info@oss.cz. OSS Alliance po dohodě s JetBrains bude posuzovat, zda projekty vyhovují podmínkám. „Vývojářům ani školám rozhodně nechceme komplikovat život, v podstatě stačí v krátkosti popsat projekt a odkázat na web,“ vysvětluje předseda OSS Alliance Filip Molčan. Školám i open-source komunitě bude alliance tuto možnost také aktivně nabízet. Licence je zdarma na jeden rok, po uplynutí této doby se prodlouží, pokud je open-source projekt stále aktivní. U škol je pouze potřeba sdělit, že i nadále chtějí používat IntelliJ IDEA či jiné produkty k výuce.

Pokukování JetBrains směrem k vývojovému prostředí pro Javu začalo před sedmi lety. Hnacím motorem bylo změnit práci programátorů z nudného stereotypu a přenést ji do oblasti kreativity. Výsledkem je IntelliJ IDEA, jež zvedla příčku celého odvětví. Před několika lety vstoupil JetBrains do České republiky, jeho pobočka sídlí v Praze. „Chceme podporovat open-source projekty v Česku, stejně jako to děláme v zahraničí. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s OSS Alliancí, jejíž činnost nás zaujala,“ říká Lucie Morawiecova z JetBrains.

„Potěšilo nás, že se noví partneři OSS Alliance hlásí sami a chtějí pomoci open-source komunitě, jako je to v případě JetBrains. S firmou plánujeme další spolupráci zaměřenou hlavně na české vývojáře a lokalizátory open-source softwaru. Jsme přesvědčeni, že si jejich činnost zaslouží velkou pozornost,“ říká předseda OSS Alliance Filip Molčan.