Hlavní navigace

OSS Alliance nezastrašuje, radí, jak nejsnáze nahradit ilegální software

[Tisková zpráva] OSS Alliance narozdíl od BSA i bez zastrašování radí, jak nahradit nelegální software ve firmách i domácnostech. Na svobodné neboli zelené lince 800 880 844, která je stejně jako open source software zdarma, dostanou zájemci odpovědi, jak nahradit ilegální software za legální open source.

Sdílet

„Jsou tu i jiné možnosti, než nákup uzavřených a drahých aplikací, software jde nejsnáze legalizovat přechodem na svobodný software. Česká BSA o takové možnosti neinformuje a vydává se cestou zastrašování a hrozeb,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

V Česku softwarové pirátství podle BSA kleslo o jeden procentní bod (srovnání 2005–6). Podle sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je to mimo jiné i výsledkem propagace a popularity open source. „Linux už dávno vyrostl z dětských botiček, dnes se jedná o systém, který je možné nasadit v nepřeberném počtu situací. Dostupná je široká komunitní i komerční podpora a především nabídka systému s nepřekonatelnou cenou a zároveň vysokou bezpečností a stabilitou,“ uvedl předseda CZLugu Dan Ohnesorg.

Podobně jako v zahraničí na open source fungují firmy i úřady státní správy. Baťa, České dráhy, Česká pošta, největší městská část Ostravy či Magistrát města Děčín jsou příklady úspěšného nasazení svobodného softwaru.

Co je svobodný software a open source software?
Oba pojmy, tedy Open Source a svobodny software (angl. Free Software), je možno používat jako synonyma. Za Open Source se pokládají takové aplikace, které jsou šířeny se zachováním určitých práv a svobod pro jejich koncového uživatele (tedy nabyvatele licence). Jde o práva spouštět program za jakýmkoliv účelem, studovat, jak program pracuje a přizpůsobit ho svým potřebám (předpokladem k tomu je přístup ke zdrojovému kódu), redistribuovat kopie dle svobodné vůle, vylepšovat program a zveřejňovat tato zlepšení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).