Hlavní navigace

OSS Alliance: Office Open XML nemůže být v současné podobě standardem

[Tisková zpráva] Formát Office Open XML vytvořený Microsoftem má v současnosti tolik chyb a nedostatků, že nesplňuje ani základní požadavky na otevřený formát natož standardu pro dokumenty. To je závěr OSS Alliance, která tak důrazně nedoporučila jeho zařazení mezi ISO standardy.

Sdílet

OSS Alliance se aktivně zapojila do diskuze na půdě Českého normalizačního ústavu, jenž zastupuje v hlasování Českou republiku a bude podávat oficiální stanovisko naší země k Office Open XML.

„Nejsem typ, který by okamžitě odmítal vše, co pochází od Microsoftu. Abych přijal Office Open XML, je nutné si přestat hrát se slovíčkem open a místo toho skutečně otevřít formát, odstranit veškeré chyby a stejně důležité je zajištění patentové volnosti,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Základními problémy Office Open XML jsou chybějící popisy některých vlastností, místo toho jsou pouze vyjmenovány. Dále závislost na platformě i architektuře a v neposlední řadě OO XML dohromady odporuje několika schváleným ISO standardům, které nahrazuje Microsoft vlastními. Výjimkou nejsou ani odkazy na chování proprietárních aplikací Word 5 pro Mac či Wordu 97.

„Je to obrovská výhoda pro Microsoft. On ví, jak formát implementovat, specifikace to ale neobsahuje. Je nutné opravit chyby, použít existující standardy, odstranit právní problémy, formát veřejně projednat a poté znovu předložit k ISO standardizaci,“ řekl Pavel Janík, šéf české komunity OpenOffice.org. Dodal, že pro programátory jsou také potřeba referenční implementace a vzorové dokumenty.

Na workshopu na Českém normalizačním ústavu padla mimo jiné výtka, že formát ignoruje primární účel standardu – shromáždit vše nejlepší pod jednu střechu. „OO XML není snahou vzít to nejlepší z existujícího, ale jde pouze o převedení binárních formátů Microsoftu do XML, to není best practices, kterou požaduje ISO standard,“ uvedl na workshopu Českého normalizačního ústavu Arndl Layer z IBM.

OO XML se také dostává do střetu s Evropskou komisí. Ta totiž chce pouze jediný standard v dokumentech. České Ministerstvo informatiky, jehož agenda přešla pod Ministerstvo vnitra, navíc doporučilo používání OpenDocument formátu. Jde o aplikaci zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle ministerstva je nutné informace vkládat na web ve formátu, jehož specifikace je volně dostupná a použití uživatelem není omezováno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).