Hlavní navigace

OSS Alliance převzala cenu ministra vnitra za spisovku

[Tisková zpráva] 13. dubna 2010, Hradec Králové - OSS Alliance získala za open-source spisovou službu Cenu ministra vnitra za přínos v oblasti ICT ve veřejné správě. Ocenění převzal od Martina Peciny předseda OSS Alliance Filip Molčan na konferenci ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) v Hradci Králové. V současné době používá otevřenou spisovou službu přes 900 úřadů.

Sdílet

Open-source spisová služba nabízí obcím, úřadům i firmám jednoduchou aplikaci, pomocí které mohou vést spisovou agendu v souladu se zákonem. „V současné době aplikace splňuje veškeré zákonné požadavky na vedení spisové služby v tzv. omezeném rozsahu – tedy vedení elektronické evidence listinných dokumentů. Do 1. července pak bude uvolněna verze 3 pro subjekty, které musí vést elektronickou evidenci elektronických dokumentů, tedy agendu spisové služby v plném rozsahu,“ říká předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Aplikace je unikátní tím, že se na vývoji podílí OSS Alliance, Ministerstvo vnitra nebo národní či oblastní archivy i samotné obce. Jde tak o společný projekt všech zainteresovaných stran.

Samotná aplikace je šířena pod licencí EUPL, tedy zdarma. Za její používání úřady či organizace neplatí žádné poplatky. Navíc mohou program libovolně upravovat dle vlastních potřeb, dále jej rozšiřovat nebo napojovat na stávající IT infrastrukturu. Školení, konzultace či pomoc s implementací řeší techničtí partneři, kteří jsou zaregistrovaní na webu www.spisovka2.cz.

Základní rysy aplikace

  • Otevřenost aplikace a možnost dalšího rozšiřování (dostupný zdrojový kód)
  • Jednoduchost uživatelského rozhraní a použitelnosti
  • Podpora pro datové schránky a elektronickou komunikaci
  • Modul e-podatelny pro příjem a odesílání e-mailů a datových zpráv
  • Splnění všech zákonných povinností
  • Pravidelné aktualizace aplikace
  • Soulad se zákonem je konzultován přímo s Ministerstvem vnitra ČR, které je partnerem projektu
  • Nezávislost na operačním systému – systém lze provozovat na Windows, Linuxu i MacOS X
  • Technická podpora
  • Svobodný výběr technických partnerů a nezávislost na jednom dodavateli

OSS Alliance
Cílem sdružení, které je neziskovou organizací, je pomáhat při rozhodování, zda je vhodné přejít/nepřejít na svobodný software (počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem) a jeho následné využívání pro činnost státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Dále se jedná o podporu svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, otevřených standardů a bezpečnosti v oblasti softwaru, dat a telekomunikací. V neposlední řadě jde i v souladu s celoevropskou standardizací a doporučeními Evropské unie o podporu rozvoje Open Source systémů.