Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Osud jménem Afghánistán. Nikolaj Martynov strávil s bratrem – dvojčetem Alexandrem dětství v Moskvě. Jejich starší bratr sloužil ještě v sovětské armádě, bojoval v Afghánistánu a byl tam těžce zraněn. Matka Marie Martynovová emigrovala v roce 1996 do České republiky, kde se znovu vdala. Přestěhovali se sem i Alexandr a Nikolaj, kteří později získali české občanství a vyučili se. Matka se svým českým manželem Jiřím Kestlerem žila v malé vesnici u Plzně. Oba bratři říkali nevlastnímu otci táto a měli s ním skvělý vztah. Během absolvování základní vojenské služby se rozhodli, že budou dále sloužit v české armádě. Tehdy 26letý Nikolaj, příslušník 4. brigády rychlého nasazení v Chrudimi, jel při své poslední misi v Afghánistánu s hlídkou, na kterou spadla lavina bahna a kamení. Nikolaj Martynov nepřežil, zemřel 3. května 2007. Jeho kamarád rotmistr Prášil, který ve filmu podává svědectví o tragické nehodě, vyvázl s těžkým zraněním. Rodinu zastihla tragédie v domku u Plzně. Matka se zhroutila a léčila na psychiatrii. Ani nevlastní otec se s tragédií dodnes nevyrovnal. Alexandr přesto z armády odejít nechce. Slouží v prostějovské posádce a má příslib velení, že na zahraniční misi do Afghánistánu už nepojede.
„Tři ruští bratři, tři emigranti do Čech, tři vojáci. Nevěřil jsem, že u nás mohu narazit na obdobu amerického filmu Zachraňte vojína Ryana. Ale tenhle příběh je stejně silný,“ říká scenárista a režisér Marek Vítek. Dramaturgie Jiří Sirotek, kamera Tomáš Hodan, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Osud jménem Afghánistán: v pátek 5. 6. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatelevize.cz/program