Hlavní navigace

Osvětová kampaň, která oslovuje ženy ohrožené osteoporózou, vyvrcholí v Českém rozhlasu

[Tisková zpráva] Český rozhlas, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Společnost pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP a České národní fórum proti osteoporóze podporují osvětovou informační kampaň, která má zvýšit povědomí o osteoporóze a nasměrovat ohrožené ženy na vyšetření. Osobností kampaně je Dagmar Havlová.

Sdílet

Osvětové aktivity probíhají již od 17. září v 17 městech České republiky a vyvrcholí 20. října Světovým dnem osteoporózy. Lidé, kteří se cítí ohrožení touto chorobou, si budou moci nechat změřit kostní denzitu v budově Českého rozhlasu v Římské ulici 13 v sobotu 20. října od 9.00 do 17.00 hodin a v neděli 21. října od 9.00 do 15.00 hodin.

Měření by měly absolvovat především ženy po menopauze, které občas bolí záda, snížila se jim v poslední době tělesná výška nebo utrpěly zlomeninu vlivem malého nárazu či pádu.

Jak osteoporóza vzniká? Kost je tvořena měkkou bílkovinnou tkání, která je zpevněna minerálem fosforečnanem vápenatým. V mládí se nová kostní hmota tvoří rychleji a kostní hmoty tedy přibývá. Po 35. roce věku však dochází k urychlení odbourávání kosti na úkor novotvorby, a kostní hmoty v těle člověka tedy postupně ubývá. V momentě, kdy se množství kostní hmoty sníží pod fyziologickou hranici, nazýváme tento stav osteoporózou. Nemoc trápí, podle odhadů, asi 600 tisíc lidí v České republice, objevuje se jak u žen, tak i u mužů. Účinně se s tímto onemocněním léčí pouze necelých 10 % pacientů. Nejvíce ohroženy jsou ženy po menopauze.

Osteoporóza se může poprvé projevit až zlomeninou obratle, zápěstí nebo krčku stehenní kosti. Ke zlomení oslabené kosti stačí často jen malý náraz nebo tlak, takže pacient si mnohdy ani neuvědomí, co vlastně zlomeninu zapříčinilo.

Do kampaně je zapojeno 25 osteocenter a osteoambulancí, připravených vyšetřit zvýšený počet pacientek. V provozu je i bezplatná linka 800 400 111, prostřednictvím které lékař provede se zájemkyní o vyšetření diagnostický jednominutový test a případně jí doporučí nejbližší osteocentrum. Přehledné informace je možné získat i na internetové stránce www.osteoporoza.cz