Hlavní navigace

Otevřené prohlášení ke kauzám Radia Wave

[Tisková zpráva] Společnost X Zone Media, s.r.o., jenž je vydavatelem časopisu Xstream má s Českým rozhlasem podepsánu Deklaraci o spolupráci. Tato deklarace určuje pravidla o koprodukci na sportovním pořadu s názvem Ride Zone, který se pravidelně věnuje extrémním, menšinovým nebo chcete-li alternativním sportům. Během trvajícího smluvního vztahu jsme v kontaktu s vedením Radia Wave, ale dle deklarace i s většinou redaktorů či hlasatelů Radia Wave. Toto prohlášení je proto podloženo reálnou zkušeností s celým týmem Radia Wave, poměrně neutrálním monitorováním jednotlivých kauz v souvislosti s Radiem Wave a vlastním názorem šéfredaktora časopisu Xstream, který se podílí na dramaturgii pořadu Ride Zone vysílaného na Radiu Wave.

Sdílet

Nařčení ČRo 4 – Radia Wave z propagace fašismu pokládáme za zoufalé až trapné. Vyjádření Rady ČRo v souvislosti s písní Swastica Eyes od skupiny Primal Scream je důkazem neznalosti a neověřených informací. Podle odborníků na extremizmus se v žádném případě nejedná o propagaci fašismu, naopak kapela Primal Scream stojí na opačné straně politického spektra a písní Swastica Eyes chtěla vyjádřit odpor proti fašismu. Nejsmutnější je to, že o výrazné zviditelnění a následnou propagaci fašismu se touto naprosto nesmyslnou kauzou postarala právě Rada ČRo, když zveřejnila a medializovala tuto nerozvážnost. Jde o vážné pochybení nejen radních Jiřího Floriana a Antonína Zelenky, Richarda Medka, ale také vedení celého Českého rozhlasu. Soudíme tak na základě stupňujících se kauz kolem Radia Wave.

Dle našeho názoru je na projekt již delší dobu útočeno tak, aby byl zcela zlikvidován. Pokládáme za naprosto nemorální, aby „společnost“ jménem Český rozhlas podobným způsobem atakovala vlastní projekt, který pro něj byl kdysi prioritou. Již při nejrůznějších diskuzích o budoucnosti frekvence 100,7 FM byla znát velká míra zákulisních bojů. Vlastně se nikdy nenašla příčina – lidská chyba, která celý průšvih s frekvencí 100,7 FM vysvětlovala. Moc dobře víme, že někdo pochybil. Jediným vyústěním ovšem bylo zazdění zainvestovaného projektu v řádech miliónů korun a přepnutí do digitálního okruhu. To se nám bohužel v dnešním tržním světě nezdá v pořádku. Doufejme, že neexistuje společnost, která by svou vybudovanou značku, do které investuje desítky milionů korun následně pohřbila a ještě na ni vytetovala hákový kříž. Během několika měsíců se tedy povedlo značku Radia Wave deklasovat takovým způsobem, že desetitisíce minulých posluchačů ani neví o její další existenci.

Je velice zvláštní brát si přitom za rukojmí tým profesionálních redaktorů, jenž v tuto chvíli připravují velice kvalitní rozhlasové vysílání, které je vysíláno do „digitální zdi“, obvinit je z fašismu a přitom svou rétorikou a chováním připomínat praktiky minulého režimu. Rozhodně se tedy přidáváme k hlasům, které požadují omluvu a rezignaci programového ředitele Richarda Medka. Zároveň žádáme veřejné prohlášení ředitele Ing.Václava Kasíka, aby i on veřejně zodpověděl otázky k celé kauze Radia Wave a vyvodil z něj nezbytné důsledky. Jde samozřejmě v nemalé míře také o jeho zodpovědnost.

Proto se ptáme: Jak to, že do dnešního dne v Českém rozhlase nepadla žádná odpovědnost za špatné rozhodnutí a vybudování značky na frekvenci 100,7 FM? Kolik se proinvestovalo v souvislostí s frekvencí 100,7 FM, aby byla následně vypnuta? Kolik nás všechny poplatníky stála něčí chyba? Je za podobnými útoky politická lobby? Jaké jsou tedy důvody útoků na Radio Wave? Jaké jsou praktiky na Českém rozhlase? Není čas na změnu? Tyhle a mnoho dalších otázek nás napadají, když přemýšlíme o celé situaci.

Na základě těchto událostí a do jejich vyřešení jsme nuceni ukončit smluvní vztahy a spolupráci na pořadu Ride Zone či veškerou další spolupráci s Českým rozhlasem, nejméně do doby než-li se objasní veškerá pochybení v souvislosti se stanicí ČRo 4 – Radia Wave. Věříme, že za toto prohlášení bychom mohli podepsat mnoho významných sportovců z naší „alternativní scény“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).