Hlavní navigace

Padáky ve větvích – Jan Vavrda v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 13. 7.

[Tisková zpráva] Jako radista byl vyslán z Británie do protektorátu. Jan Vavrda, hrdina dokumentu Padáky ve větvích z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Premiéra pořadu v pondělí 13. července na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Padáky ve větvích. Čtyřčlenná paraskupina s krycím názvem Spelter zahájila svou činnost na území bývalého Československa v květnu 1944. Úkolem československých vojáků vycvičených v Británii – Jana Vavrdy, Břetislava Chrastiny, Jaroslava Kotáska a Rudolfa Novotného – bylo navázat spojení s moravským velitelstvím Obrany národa. B. Chrastina se při přesunu ztratil, ale unikl na Slovensko, ostatní začali v červnu vysílat. Výsadkáři byli sice zavlečeni do volavčí sítě gestapa, ale podařilo se jim uniknout. Při pronásledování byl Jaroslav Kotásek zastřelen. Jan Vavrda a Rudolf Novotný pokračovali ve zpravodajské a organizační činnosti až do konce války a zapojili se i do povstání proti Němcům v roce 1945.

Dokument Padáky ve větvích nechce pouze rekonstruovat odbojovou činnost výsadku Spelter a příběh Jana Vavrdy, ale také vyzdvihnout statečnost Čechů, kteří výsadkářům zachránili život s nasazením života vlastního. „Parašutisté vysazení na území protektorátu byli dozajista velmi stateční a jejich konání bezesporu hrdinské. Nicméně – byli to vycvičení vojáci, kteří šli do války. A vedle nich tu byli civilisté, jako byl hajný Vitouš, nebo kovář Procházka a desítky dalších. Lidé s rodinami, kterým by nikdo nemohl vyčítat, kdyby odmítli parašutistům pomoc. A oni přesto pomáhali. Riskovali život svůj i své rodiny. I když hrdinství nelze kategorizovat, hrdinství buď je, anebo není, tak tihle lidé byli v tomto válečném příběhu pro mne těmi hrdiny největšími," říká režisér dokumentu Ivan Stehlík. Scénář Mikuláš Kroupa. Dramaturg Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Padáky ve větvích: v pátek 17. 7. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).