Hlavní navigace

Papež v Istanbulu - přímý přenos České televize

[Tisková zpráva] Přímý přenos setkání papeže Benedikta XVI. s nejvyššími představiteli pravoslavné a arménské církve Papež v Istanbulu odvysílá Česká televize ve čtvrtek 30. listopadu na ČT2 od 08.45 hod.

Sdílet

Návštěva papeže Benedikta XVI. v Turecku je již pátou misijní cestou během jeho krátkého pontifikátu. Od chvíle, kdy přijal oficiální pozvání prezidenta Ahmeta Necdet Sereza, ji provázejí zvýšené emoce. Nejisté postavení Turecka vůči Evropské unii a v neposlední řadě výroky papeže během jeho návštěvy v Německu na adresu islámu činí z této zahraniční cesty Svatého otce událost, kterou sleduje celý svět. Většina obyvatel Turecka jsou muslimové. Papež Benedikt XVI. bude během své návštěvy také sloužit několik mší pro malé ostrůvky křesťanů, z nichž mnozí patří k národnostním menšinám. V Efezu to bude svatyně Panny Marie a v Ankaře katolická katedrála.

Během liturgické slavnosti v Istanbulu, kterou přenáší Česká televize, zavítá Benedikt XVI. mezi pravoslavné křesťany jako host patriarchy Bartoloměje I., kterému se také říká papež Východu. Staneme se svědky mimořádné události a za přísných bezpečnostních opatření se očekává významná promluva Benedikta XVI. i ekumenického patriarchy Cařihradu Bartoloměje I. Samotná pravoslavná bohoslužba bude v řečtině a ze studia na Kavčích horách ji bude tlumočit kancléř české pravoslavné církve otec Josef Hauzar spolu s katolickým knězem P. Vladimírem Málkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).