Hlavní navigace

Páteční večery na ČT2: Přírodopisné dokumenty ve vysokém rozlišení HD

[Tisková zpráva] Česká televize vyhrazuje páteční večery na ČT2 přírodopisné podívané. Od 5. 3. 2010 uvede řadu dokumentárních cyklů BBC. V rámci distribuce ČT HD je diváci uvidí v plném vysokém rozlišení HD.

Sdílet

Česká televize připravila do vysílání sérii úchvatných přírodopisných dokumentů BBC. Diváci se na ně mohou těšit od 5. března 2010 – v premiéře vždy v pátek večer v hlavním vysílacím času od 20:00 hodin na ČT2 a v repríze následující den od 08:30 hodin na ČT2. V distribuci ČT HD budou všechny snímky vysílané v premiéře ve stejnou dobu v plném vysokém rozlišení HD.

Jako první od 5. března 2010 diváky zaujme trilogie Yellowstonský národní park přinášející okouzlující obrazy ročních období, krajiny a zvířat z nejstaršího národního parku na světě. Následovat bude od 26. března 2010 třídílný cyklus Tajemství života slonů natočený v Keni. Od 16. dubna 2010 bude dalších šest pátečních večerů – s krátkou pauzou na MS v hokeji – vyhrazeno seriálu Fascinující proměny přírody přinášejícímu dech beroucí záběry z různých míst naší planety a rozmanité pohledy na její zvířenu.

Prázdninové páteční večery na ČT2 budou patřit dokumentům ve standardním rozlišení SD. Nejprve kamery nesené slony a skrytá očka umístěná v přírodě nabídnou intimní příběh tygří rodiny Tygr – špionáž v džungli. Poté přijde na řadu atraktivní podívaná se zvířaty Jižní Ameriky Dobrodružství s jaguáry. Od září se do vysílání vrátí nativní vysoké rozlišení HD, když páteční večery na ČT2 opanují série Život na zemi a řada dalších přírodopisných snímků: Zpráva o stavu planety Země, Smrt velkých pravěkých predátorů, Legendární dravá ryba z řeky Kongo, Podmořský ráj v Celebeském moři, Tisíce tvoří společenství a Zachránci velryb.

Vysílání ČT HD lze nyní přijímat z družice Astra 1E (transponder 55, 10,803 GHz, horizontální polarizace, FEC 5/6, 22 MS/s) na pozici 23,5° východně. Příjem není zpoplatněn, je však kvůli vysílacím právům omezen podmíněným přístupem na území České republiky, a to prostřednictvím přístupové karty. Na kartách Skylink i CS Link je ČT HD v rámci základní nabídky bez registračního a měsíčního paušálního poplatku, hradí se pouze jednorázová pořizovací cena karty. Pro příjem ČT HD diváci potřebují vedle přístupové karty také vhodná přijímací zařízení a zobrazovače – satelitní parabolickou anténu s konvertorem (průměr paraboly ideálně 60 cm a více), odpovídající satelitní set-top-box (vyhovující standardům DVB-S nebo DVB-S2 a MPEG-4, osazený buď přímo zabudovaným modulem CryptoWorks nebo univerzálním rozhraním CI pro připojení tohoto modulu) a televizor schopný reprodukovat signál 1080i25, nejlépe s plným rozlišením 1920 × 1080 bodů (tzv. Full HD).

ČT HD je dostupné také v zemském digitálním vysílání sítě 4. Tento multiplex provozuje společnost Telefónica O2, signál je dostupný v Praze, Brně a Ostravě, pro příjem je potřeba pokročilý digitální televizor či set-top-box DVB-T MPEG-4. ČT HD přebírají do své distribuce také někteří komerční kabeloví a IPTV operátoři (viz. jejich nabídky). Tyto distribuční cesty neprovozuje Česká televize, proto nemůže garantovat rozsah služeb a jejich technickou úroveň.

Diváci přijímající ČT2 satelitně z pozice 23,5° východně, kteří však nejsou vybaveni pokročilým přijímačem MPEG-4, mohou sledovat dokumentární pořady na ČT2 z družice Astra 3A (transponder G2–14, 12,525 GHz, vertikální polarizace, FEC 3/4, 27,5 MS/s) ve standardním rozlišení SD, stejně jako diváci ladící ČT2 ze všech ostatních distribučních cest – zemského digitálního vysílání sítě 1 (veřejnoprávního multiplexu), ostatních komerčních kabelových či IPTV sítí a komerčního satelitního vysílání.