Hlavní navigace

Pátky České televize budou patřit Nemocnici

[Tisková zpráva] V pátek 8. listopadu se na obrazovky České televize vrací legendární seriál Nemocnice na kraji města. Osudy a příběhy lékařů, sester a pacientů z borské nemocnice se poprvé objevily na obrazovce před třiceti lety, 5. listopadu 1978 a vzápětí si získaly velikou diváckou oblibu. Autor seriálu Jaroslav Dietl, jehož byla Nemocnice devátým seriálem pro ČST, a režisér Jaroslav Dudek natočili nejprve třináct dílů. O tři roky později velký úspěch dotočili dalších sedm. První série vznikala celkem dva roky a původně byla role primáře Sovy svěřena Karlu Högerovi. Ten však po půl roce natáčení zemřel a role byla narychlo přeobsazena slovenským hercem Ladislavem Chudíkem.

Sdílet

První epizoda nazvaná Výročí začíná v rodině primáře Sovy. Jeho problémy se synem Karlem rozvíjejí jednu z vedlejších linek příběhu, ta hlavní se odehrává v nemocnici, kam po automobilové havárii přivážejí těžce zraněného hokejového reprezentanta. Tým lékařů, který se rozrostl o mladou doktorku Čeňkovou, bojuje o jeho záchranu.

V roce 2003 se látky ujal scénárista Petr Zikmund a režisér Hynek Bočan a natočili neméně úspěšné volné pokračování Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Natáčení třinácti nových příběhu trvalo od přípravných prací do ukončení téměř dva roky. Na scénu vstoupily i nové postavy, které přinesly další příběhy, a naopak někteří jiní hrdinové příběh opustili. Točilo se na skoro na 80 místech a natáčení se zúčastnila zhruba stovka herců. V loňském roce padla první klapka zatím poslední řady seriálu, která nese podtitul Nové osudy. Celkem třináct příběhů napsala zkušená scenáristka Lucie Konášová. Viktor Polesný coby režisér nejnovější řady oslovil i nové tváře, a tak se po boku Josefa Abrháma, Elišky Balzerové nebo Jiřího Bartošky, představí i například Richard Krajčo, Vilma Cibulková, Kamil Halbich nebo Jitka Ježková.

Právě v jubilejním roce třicátého výročí nejúspěšnějšího českého televizního seriálu odvysílá Česká televize všechny tři série. První díl první řady přinese v pátek 8. ledna od 20,00 na ČT1, další díly budou následovat vždy v pátek ve stejný čas na jedničce. Druhá řada se objeví 27.6. a třetí premiérová 26.9. Nemocnice na kraji města, pátek 8.2. 20,00 na ČT1