Hlavní navigace

Peníze nenahradí odpočinek od stresu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Peníze nenahradí odpočinek od stresu

Monster nabízí tipy na snížení stresu v zaměstnání; přes 55 procent Čechů si chce vybrat celou dovolenou

Praha, 3. srpna 2005 – Do Evropy konečně dorazilo léto se sluncem, zábavou, odpočinkem a dalšími radovánkami. Do jaké míry však Evropané skutečně musí relaxovat? Vybírají si zaměstnanci doopravdy svoji zaslouženou dovolenou, nebo si ji raději nechávají proplatit? Dovolenými se zabýval nedávný průzkum na jobpilot.cz a na stránkách Monster, světové jedničky na online trhu práce. Závěr: prázdniny jsou naprosto nutné pro zotavení ze stresu v zaměstnání. Jednoznačně největší část respondentů, téměř 50 procent, si vybírá dovolenou kompletně, druhou nejpopulárnější volbou je přenášení zbývající části dovolené do příštího roku. Jen velmi malá část lidí si naopak nechává dovolenou proplácet.

10.327 účastníků odpovídalo na otázku: „Vybíráte si celou dovolenou?“ Zde jsou jejich odpovědi:

 • 44,95% Ano, vždy, potřebuji celou dobu na odpočinek!
 • 36,88% Ne, část dovolené si mohu převést na další rok
 • 10,42% Ano, můj zaměstnavatel na tom trvá
 • 7,75% Ne, raději si část dovolené nechávám proplatit

Odpovídali respondenti z Belgie, České republiky, Dánka, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie.

Respondenti z České republiky odpovídali takto:

 • 55,56% Ano, vždy, potřebuji celou dobu na odpočinek!
 • 25,00% Ne, část dovolené si mohu převést na další rok
 • 16,67% Ano, můj zaměstnavatel na tom trvá
 • 2,78% Ne, raději si část dovolené nechávám proplatit

Relaxaci zřejmě potřebují nejvíce v Dánsku, kde zhruba 70 procent respondentů zvolilo odpověď číslo 1. Stejně si vybralo 61 procent Belgičanů a zhruba 60 procent obyvatel Británie. Pracovní podmínky budou asi uvolněnější v Rakousku, kde 65 procent respondentů přenášejí své dovolené do dalšího roku a pouze 24 procent respondentů si vybere dovolenou vcelku. Podobně si také jen 32 procent respondentů v Německu vybere celou dovolenou a 49 procent ji nechává přejít do dalšího roku. Zaměstnavatelé jsou patrně nejstriktnější ve Španělsku, kde si 28 procent respondentů vybralo dovolenou v plné délce povinně, avšak jen 21 procent využilo celu délku dobrovolně.

Proplácení dovolené není v Evropě příliš populární. Můžeme tedy usuzovat, že respondenti si užívají své volno a uznají význam dovolené. „Vybírání dovolené v letních měsících považuji za zdravý přístup. Parné dny strávené na pracovišti neprospívají lidskému zdraví a často ani nepřinesou kvalitní pracovní výsledek,“ říká Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky společnosti jobpilot a Monster.

Nenechte se příliš vystresovat

„Stres v zaměstnání je pravidelně identifikován jako jeden z hlavních problémů u rizik na pracovišti a nemocí z povolání,“ potvrzuje Dr. Eusebio Rial-Gonzalez, projektový manažer u Evropské agentury pro bezpečnost a zdraví při práci (http://agency­.osha.eu.int/). Agentura byla založena Evropskou komisí a snaží se o zlepšování bezpečnosti práce a boj proti nemocem z povolání. Podle dr. Rial-Gonzaleze může stres v práci způsobit mnoho zdravotních problémů, fyzických i psychických. Patří mezi ně bolest zad, potíže se srdcem, žaludeční vředy, vysoký tlak a oslabená imunita, ale také problémy se spánkem, úzkostné poruchy, deprese, neschopnost soustředění, neschopnost soustředění, podrážděnost, potíže v mezilidských či rodinných vztazích a celkové vyhoření. „Musím poukázat na fakt, že stres v práci také ovlivňuje ‚organizační zdraví‘ firem,“ dodává dr. Rial-Gonzalez. Společnosti tak mohou trpět zvýšenou nemocností, fluktuací, nárůstem nehod a soudními spory, v neposlední řadě též sníženou výkonností a kvalitou.

Metody každodenní prevence stresu

„Zdravotní rizika způsobovaná stresem nemůžeme podceňovat,“ uvedl Ladislav Hadáček. Zatímco Evropská agentura pro bezpečnost a zdraví při práci doporučuje, aby se prevence stresu stala jedním z pilířů organizační politiky závazné pro všechny úrovně managementu, každá zaměstnanec může začít s praktickými způsoby snižování vlastní individuální úrovně stresu:

 • Pohybujte se. Věnujte několik minut několikrát denně jednoduchým cvikům nebo osvěžující procházce kolem bloku.
 • Myslete pozitivně. Zkuste se soustředit na pozitiva ve svém každodenním životě a připomeňte si: sklenice je napůl plná, nikoli napůl prázdná!
 • Zpomalte. Vstávejte o 15 minut dříve, připravte si chutnou snídani a vyhýbejte se spěchu.
 • Nastavte si své priority a delegujte. Sestavte si pracovní plán a držte se jej. Dokončete si své úlohy jednu po druhé, nepodnikejte vše naráz. Kdykoli můžete, delegujte úlohy.
 • Využijte svůj smysl pro humor. Vyprávějte vtip nebo si jej poslechněte, vždy věnujte pozornost humorným stránkám života.

O průzkumu Monster Meter

Výsledky aktuálního průzkumu Monster Meter vycházejí z odpovědí návštěvníků 17 evropských webů Monster během června 2005. Každý uživatel mohl hlasovat jen jednou. Monster Meter, produkt Monster®, světové jedničky na online trhu práce a hlavní značky společnosti Monster Worldwide, Inc., je sérií online průzkumů zjišťujících názory uživatelů týkajících se mnoha aspektů kariéry, ekonomiky a podmínek na pracovištích. Tyto průzkumy se neuskutečňují vědeckými metodami a reflektují pouze názory těch uživatelů, kteří jsou ochotni participovat.

###

O společnosti Monster Worldwide

Společnost Monster Worldwide, Inc. byla založena v roce 1967 a je mateřskou společností firmy Monster ®, světové jedničky online trhu práce. Firma rovněž vlastní společnost TMP Worldwide, největší světovou reklamní agenturu pro Žluté stránky a jednu z největších reklamních sítí v oblasti zprostředkování či hledání práce. Společnost TMP Worldwide se rovněž zabývá poskytováním služeb přímého marketingu. Firma Monster Worldwide (index NASDAQ: MNST) sídlí v New Yorku a má přibližně 5 000 zaměstnanců v 26 zemích celého světa. Firma je členem indexu S&P 500 agentury Standard & Poor's. Více informací o společnosti Monster Worldwide najdete na internetových stránkách http://www.mon­sterworldwide­.com.

O Monster

Monster je světovou jedničkou v oblasti online trhu práce. Monster, divize společnosti Monster Worldwide, pomáhá uchazečům o zaměstnání najít lepší práci a zaměstnavatelům najít lepší zaměstnance. Společnost Monster se sídlem ve městě Maynard ve státě Massachussetts, byla založena v roce 1994 a provozuje online zprostředkovatelny práce ve 23 zemích světa. V měsíci březnu 2005 zaznamenaly služby Monster návštěvnost přes 22 milionů unikátních návštěvníků. Poslední den března 2005 bylo do služby My Monster zaregistrováno téměř 57 milionů aktivních uživatelů, kteří měli na stránkách Monster vystaveno na 46 milionů životopisů. Více informací o společnosti Monster získáte na adrese http://www.mon­ster.com.

O jobpilot

Společnost jobpilot CZ s.r.o. působí v České republice od září 1999. Od svého založení se výrazným způsobem podílí na rozvoji online trhu práce v České republice. V dubnu 2004 se jobpilot stal součástí Monster Worldwide, Inc.

Zvláštní poznámka: Prohlášení o předpovědích do budoucna ve smyslu novely Zákona o vedení sporů při obchodování s akciemi a cennými papíry z roku 1995. S výjimkou historických fakt mají všechny prohlášení uvedená v této tiskové zprávě charakter předpovědí do budoucna, ve smyslu paragrafu 27A Zákona o obchodování s akciemi a cennými papíry z roku 1933 a paragrafu 21E Zákona o obchodování z cennými papíry z roku 1934. Tyto předpovědi do budoucna podléhají určitým rizikům, která mohou způsobit, že se nenaplní finanční očekávání společnosti. Určité faktory, včetně faktorů mimo rozumnou kontrolu firmy Monster Worldwide, mohou způsobit, že se skutečné finanční výsledky společnosti budou lišit od předpokladů uvedených v předpovědích do budoucna. Mezi tyto faktory patří například ekonomické či jiné podmínky na trzích, kde firma Monster Worldwide působí, rizika v souvislosti s novými akvizicemi, konkurence, sezónní výkyvy a ostatní rizika, jejichž seznam najdete ve zprávách firmy Monster Worldwide na formuláři 10-K, nebo v dalších zprávách, které firma podává Komisi pro cenné papíry (SEC).

Další informace:

Petr Nachtmann | Communications Manager

nachtmann@job­pilot.cz
Tel.: + 420.257 314 971 Fax: + 420.257 314 970 Mobile: + 420.731 565 107

jobpilot CZ s.r.o.
Malátova 18, 150 00 Praha 5
Web: www.jobpilot.cz, www.monster.cz, www.monster.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).