Hlavní navigace

Vymyšlená špionáž – Petr Hauptmann v cyklu Neznámí hrdinové – 14. 6.

[Tisková zpráva] Petr Hauptmann v osmdesátých letech minulého století emigroval do Německa. Doma zanechal manželku se synem. Ten záhy těžce onemocněl. Vystudovaný inženýr se proto rozhodl vrátit do Československa. Netušil přitom, jak tvrdě na riskantní rozhodnutí doplatí. Sledujte nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 14. 6. na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Petr Hauptmann po útěku do zahraničí nejprve věřil, že se jednou shledá i se svou rodinou, která zůstala v Československu. Doufal v pomoc a intervenci Mezinárodního Červeného kříže. Onemocnění syna však přineslo nečekaný a osudový zvrat v jeho životě. Po příslibu beztrestnosti a především z obavy o život dítěte se rozhodl pro návrat do vlasti. Realita však jeho naivní představy dokonale rozbila.

Emigrant s nálepkou nepřítele režimu se stal prakticky ihned objektem zájmu Státní bezpečnosti. Také komunistická prokuratura v něm spatřovala vhodnou oběť určenou k exemplárnímu potrestání. Vše se událo jako scéna z děsivého snu. Nejprve byl obžalován ze špionáže, a poté odsouzen na deset let do vězení. Život se mu zcela zhroutil. Ocitl se v těžkém žaláři, kde lidé ztráceli kvůli vyčerpávající práci a nelidským podmínkám desítky kilogramů na váze. Byly mu dokonce znemožňovány návštěvy rodiny a zadržována korespondence od manželky. Tehdejší doba a trauma, které prožil, na něm zanechaly trvalé následky. Petr Hauptmann přesto za minulostí tlustou čáru neudělal a nyní pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Petr Hauptmann se paradoxně stal obětí vlastností, které jsou ve slušné společnosti považovány za ctnostné. Mluvil pravdu a byl důvěřivý. Proto také neodhalil podlý záměr estébáků, kteří se těšili z toho, že jim v pasti uvízla další oběť,“ dodává režisér filmu Jiří Fiedor. Dramaturg Jiří Sirotek, kamera Jaromír Kačer, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Vymyšlená špionáž na ČT2 18. 6. od 10:00, na ČT24 20. 6. od 07:30 hod.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).