Hlavní navigace

Photosynth vás vítá v trojrozměrném světě internetu

[Tisková zpráva] Dnešním dnem zpřístupnil Microsoft všem zájemcům po celém světě nové vizuální médium Photosynth, které je zdarma dostupné na stránkách www.phosynth.com. Photosynth využívá digitální fotografie pro vytvoření trojrozměrného a 360 stupňového obrazu předmětu nebo krajiny, které lze s kýmkoliv sdílet přímo na internetu. Lidé tak mohou shlédnout místa a věci, které je běžně velice obtížné navštívit nebo vidět, přibližovat si jednotlivé jejich detaily anebo je naopak sledovat z povzdálí.

Sdílet

Tato technologie s sebou přináší nejenom nové příležitosti a možnosti pro běžné uživatele internetu, cestovatele, fotografy amatéry i profesionály, umělce, muzea, galerie. Photosynth mohou využít také například cestovní kanceláře nebo ubytovací zařízení a restaurace jako součást své prezentace. Na stránkách www.photosynth.com je již nyní připravena řada synthů z míst jako Eiffelova věž v Paříži, Times Square v Londýně, Parthenon v Aténách, nebo Stonehenge ve Velké Británii.

Česká redakce časopisu National Geographic se rozhodla využít technologie Photosynth pro přípravu hned několika projektů. „Česká nej místa“ přinesou neopakovatelné vizuální zážitky z nejzajímavějších míst z České republiky a projekt „Rozhlédněte se“ představí Prahu z deseti věží na nejzajímavějších místech ve městě. Český National Geographic plánuje s technologií Photosynth připravit také atraktivní záběry z dalších míst planety. První synthy budou na internetových stránkách časopisu www.national-geographic.cz umístěny již během několika měsíců.

Photosynth je příkladem nového způsobu uvažování. Je to něco nového, jiného a designově zajímavého. Každý si může prohlédnout zajímavá místa, ale zároveň vytvořit i prezentace vlastní. Udělat si svůj Photosynth můžete s jakýmkoliv digitálním přístrojem. Tuto technologii může navíc využít jak běžný uživatel, tak i profesionál, hodnotí technologii Photosynth Martin Frouz, fotoeditor National Geographic Česko.

Kulturní dědictví na internetu

Nové možnosti přináší Photosynth také pro muzea, galerie, historiky nebo ochránce památek. Již nyní se například pracuje na využití Photosynthu v souvislosti s ochranou a rekonstrukcí Karlova mostu. V našem archivu je již několik tisíc fotografií, které mapují současný stav Karlova mostu, a které využívají také památkáři při jeho opravách. Rádi bychom tento materiál zpřístupnili všem zájemcům a vytvořili detailní model tohoto pražského skvostu s pomocí Photosynthu. To je však dlouhodobý projekt. Co nejdříve bychom však chtěli na náš web umístit virtuální prohlídku Muzea Karlova mostu ve Photosynthu a využít možností této technologie i pro fotografické soutěže, které připravujeme, odhaluje své plány ředitel Muzea Karlova Mostu pan Zdeněk Bergman.

O technologii Photosynth

Photosynth skládá desítky až tisíce běžných digitálních fotografií do detailního 3D modelu snímaného objektu nebo scény. Při skládání snímků Photosynth každy z nich analyzuje, hledá podobnost s ostatními ve vybrané skupině a na základě těchto dat určí, odkud byl snímek pořízen a zařadí mezi ostatní. Výsledkem je trojrozměrný obraz s volností pohybu ve všech směrech, včetně přibližování a oddalování, který pozorovateli nabídne stejný pohled, který měl autor při pořizování snímků. Trojrozměrné prostředí může vzniknout i z různých fotografií různých tvůrců. Výsledek funguje jako spojení rychlého prohlížení fotografií a počítačové hry, které pozorovateli umožní přiblížit si detaily zachycené scény nebo na zachycené prostředí nahlížet s větším odstupem. Prohlížení fotografií v trojrozměrném kontextu tak pozorovateli poskytuje lepší představu o místě, kde snímky vznikly.

Photosynth navíc významným způsobem posouvá možnosti, jak mohou lidé sdílet své fotografie a zážitky. Digitální fotoaparát, vlastní kreativita a fantazie ve spojení s technologií Photosynth přemění fotografie jakéhokoliv autora v intenzivní trojrozměrný a 360 stupňový zážitek. Za vznikem aplikace Photosynth stojí spolupráce vývojové divize Microsoft Live Lab a odborníků z University of Washington v USA. Photosynth mohou uživatelé z celého světa získat bezplatně v anglickém jazyce na http://www.pho­tosynth.com. Práce s aplikací Photosynth

Vytvoření trojrozměrného obrazu je snadné:

  • Vezměte několik desítek fotografií, které se částečně překrývají a zabírají fotografovanou oblast z různých úhlů. Podle velikosti fotografovaného objektu nebo místa by mělo stačit 20 až 300 fotografií.
  • Z http://www.pho­tosynth.com si stáhněte malou bezplatnou aplikaci (plug-in), která vám umožní si synthy jak prohlížet, tak je také vytvářet.
  • Vytvořte vlastní trojrozměrný obraz ve dvou jednoduchých krocích: nejprve na Photosynth Webu klepněte myší na tlačítko „create" a vyberte připravené fotografie a pak už jen svůj budoucí výtvor pojmenujte a klepněte na tlačítko „Synth". Photosynth následně automaticky vytvoří trojrozměrný obraz zachycené scény a nahraje ho na internet. Za chvíli, kterou by trvalo nahrání vašich fotografií na web, už se budete moci procházet v trojrozměrné podobě místa zachyceného na svých fotografiích.
  • Trojrozměrný model si můžete následně prohlížet z jakéhokoliv počítače vybaveného operačním systémem Windows XP nebo Windows Vista s vysokorychlostním přístupem k internetu. K vytvoření vlastního Photosynth projektu nebo pro přidávání komentářů k trojrozměrným obrázkům ostatních uživatelů budete potřebovat také bezplatný účet pro přístup ke službám Windows Live.
  • Už hotové 3D projekty můžete také začlenit do svých webových stránek, blogů nebo na jakýkoliv web, včetně komunitních serverů jako Windows Live Spaces nebo MySpace.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).