Hlavní navigace

Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

[Tisková zpráva] Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

Sdílet

Film se ocitá na žánrovém rozhraní: původně mělo jít o hraný dokument. Nakonec vznikl hraný film s dokumentárními prvky, který má být promítán na českých školách v rámci protidrogové prevence. Hlavní hrdina snímku Pavel (Rosťa Novák) se v sedmdesátých letech dostal do malé komunity lidí, experimentující s omamnými látkami, které v tehdejším totalitním režimu oficiálně neexistovaly. Později, když mu kamarád zprostředkoval z knihovny materiály o nacistických výzkumech pervitinu, připravil jeho krystalicky čistou formu, která se stala českým hitem na mezinárodní drogové scéně. Toto prostředí krajního nihilismu mu nicméně navždy vzalo manželku, později bratra a celou řadu známých. On sám skončil ve vězení a později dokonce přežil výbuch, který mu však způsobil doživotní následky. Po mnoha letech došlo u Pavla k existenciálnímu obratu a on se rozhodl pomáhat těm, které svým „perníkem“ ničil.

Jeho protipól představuje ve filmu policejní drogový specialista Fífa (Miloslav König). Ten ví, že musí nekompromisně potírat drogovou kriminalitu a má o svých „klientech“ dokonalý přehled. Dokáže se orientovat v jejich feťáckých doupatech a v případě nutnosti je objevit kdekoliv a v jakoukoliv denní či noční hodinu. Zvláštní je však tím, že své oběti pouze nepronásleduje, ale snaží se je i lidsky pochopit, a pokud je to vůbec možné, tak jim i podat pomocnou ruku. Právě Pavla poznával velmi dlouhou dobu a uvědomil si, že to je inteligentní a svým způsobem čestný člověk. Jejich souboj tak přerostl ve zvláštní přátelství, které nezná slovo podraz.

Dokumentární postavou filmu v pravém slova smyslu je pamětník drogových extází z časů totality a frontman legendární rockové kapely Vitacit Dan Horyna, který možná jako vůbec první člověk vyzkoušel Pavlův přípravek na sobě samém.

Scénář, režie a kamera: Tomáš Řehořek, zvuk: Robert Slezák, výtvarník: Oleg Petrov. Hrají: Rosťa Novák, Miloslav König, Štěpán Benoni, Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová, Jiří Černý, Adam Kraus a další.