Film se ocitá na žánrovém rozhraní: původně mělo jít o hraný dokument. Nakonec vznikl hraný film s dokumentárními prvky, který má být promítán na českých školách v rámci protidrogové prevence. Hlavní hrdina snímku Pavel (Rosťa Novák) se v sedmdesátých letech dostal do malé komunity lidí, experimentující s omamnými látkami, které v tehdejším totalitním režimu oficiálně neexistovaly. Později, když mu kamarád zprostředkoval z knihovny materiály o nacistických výzkumech pervitinu, připravil jeho krystalicky čistou formu, která se stala českým hitem na mezinárodní drogové scéně. Toto prostředí krajního nihilismu mu nicméně navždy vzalo manželku, později bratra a celou řadu známých. On sám skončil ve vězení a později dokonce přežil výbuch, který mu však způsobil doživotní následky. Po mnoha letech došlo u Pavla k existenciálnímu obratu a on se rozhodl pomáhat těm, které svým „perníkem“ ničil.
Jeho protipól představuje ve filmu policejní drogový specialista Fífa (Miloslav König). Ten ví, že musí nekompromisně potírat drogovou kriminalitu a má o svých „klientech“ dokonalý přehled. Dokáže se orientovat v jejich feťáckých doupatech a v případě nutnosti je objevit kdekoliv a v jakoukoliv denní či noční hodinu. Zvláštní je však tím, že své oběti pouze nepronásleduje, ale snaží se je i lidsky pochopit, a pokud je to vůbec možné, tak jim i podat pomocnou ruku. Právě Pavla poznával velmi dlouhou dobu a uvědomil si, že to je inteligentní a svým způsobem čestný člověk. Jejich souboj tak přerostl ve zvláštní přátelství, které nezná slovo podraz.
Dokumentární postavou filmu v pravém slova smyslu je pamětník drogových extází z časů totality a frontman legendární rockové kapely Vitacit Dan Horyna, který možná jako vůbec první člověk vyzkoušel Pavlův přípravek na sobě samém.
Scénář, režie a kamera: Tomáš Řehořek, zvuk: Robert Slezák, výtvarník: Oleg Petrov. Hrají: Rosťa Novák, Miloslav König, Štěpán Benoni, Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová, Jiří Černý, Adam Kraus a další.