Hlavní navigace

Česká televize digitálně: Piktogram i lišta v jižních a středních Čechách

[Tisková zpráva] ČT informuje diváky o blížícím se startu veřejnoprávního multiplexu z vysílačů České Budějovice - Kleť a Praha - Cukrák. Do analogového vysílání ČT2, které bude na těchto vysílačích ukončeno, byl vložen speciální symbol a textová lišta.

Sdílet

Česká televize zahájila informační kampaň před spuštěním digitálního zemského vysílání multiplexu veřejné služby v jižních a středních Čechách. Do analogového pozemního vysílání ČT2 z příslušných vysílačů je vložen piktogram a textová lišta. Následovat budou další kroky komplexních informačních aktivit.

Multiplex veřejné služby (MPX1) bude v územních oblastech Praha (Praha a část Středočeského kraje) a České Budějovice (Jihočeský kraj) spuštěn koncem září 2008. Přesný termín, kdy obyvatelé uvedených regionů naladí digitální zemské vysílání MPX1, tedy digitální vysílací sítě 1 se všemi čtyřmi programy České televize, bude oznámen v první dekádě měsíce září.

Start DVB-T vysílání multiplexu veřejné služby si v obou územních oblastech vyžádá ukončení analogového pozemního vysílání ČT2, aby se tak uvolnil potřebný vysílací kmitočet – na vysílači České Budějovice – Kleť to je 49. televizní kanál a na vysílači Praha – Cukrák 53. TV kanál. Analogové zemské vysílání Dvojky bude v obou případech definitivně vypnuto těsně před startem digitálního pozemního vysílání multiplexu veřejné služby.

Diváci již nyní snadno poznají, zda-li ladí analogový signál, jehož šíření bude ukončeno a musí se tedy připravit na digitální příjem. Do analogového pozemního vysílání ČT2 z Kleti i Cukráku je od 20. srpna 2008 vložen speciální symbol – piktogram v podobě čtyř čtverců situovaných do pravého spodního rohu obrazovky – a také textová lišta s nejdůležitějšími informacemi. Obyvatelé uvedených regionů, kteří ve vysílání druhého programu ČT uvedené atributy neregistrují, o analogový pozemní příjem Dvojky zatím nepřijdou, neboť využívají signál z jiného vysílače. I oni samozřejmě budou moci posléze, v případě dostupnosti, sledovat nové digitální pozemní vysílání ČT1, ČT2, zpravodajské stanice ČT24 a ČT4 SPORT v rámci multiplexu veřejné služby.

Česká televize bude o dalších krocích při výstavbě multiplexu veřejné služby průběžně informovat ve svém zpravodajství, v dalších pořadech i prostřednictvím informačních spotů, dále v časopisu ČT+, v teletextu ČT1 na straně 650, v internetovém speciálu www.digiCT.cz, a také ve spolupráci s regionálním tiskem a rozhlasem. Počítá se rovněž s outdoorovou reklamou, s letáky distribuovanými do poštovních schránek obyvatelstva atd. Lidé se mohou obracet na horkou linku digitalizace Diváckého centra ČT na číslo 261 13 74 74 (denně od 7.30 do 20.00 hodin).