Hlavní navigace

Plácido Domingo jako Rigoletto z Mantovy, v reálném čase a prostředí

[Tisková zpráva] Na tento víkend nabízí ČT2 – v sobotu 4. 9. od 20:30 a v neděli 5. 9. od 14:00 a 23:30 – originální přímý přenos opery G. Verdiho, inscenované v reálném čase a v reálném prostředí nádherných italských paláců a zahrad. V hlavních rolích P. Domingo, V. Grigolo a J. Novikova. Orchestr řídí Z. Mehta, režie M. Bellocchio. Producent A. Andermann.

Sdílet

Rigolettem v Mantově pokračuje známý italský producent Andrea Andermann ve své úspěšné sérii televizních filmů. Andermann pro svět objevil revoluční formát „živý film“ – propracovaný, delikátní tvar s emocionální a autentickou atmosférou italských hudebních mistrovských kousků jako například Pucciniho Tosca, provedená v Římě. Projekt vzbudil velkou pozornost a viděli jej diváci ve 107 zemích celého světa včetně naší republiky. Povzbuzen úspěchem zopakoval producent tento princip v roce 2000 s Verdiho operou La Traviatta. „Oba projekty sklidily také velké uznání u odborné kritiky, potvrzené navíc mezinárodními televizními cenami, jako je 7 Emmy, cena BAFTA ve Velké Británii a cena z Prix Italia,“ připomíná ředitel televize RAI – Paolo Garimberti. Třetím Andermannovým projektem této řady je Rigoletto z Mantovy, jehož režie se ujal Marco Belocchio. Plácido Domingo si poprvé zazpívá a zahraje Rigoletta, v dalších rolích se pak představí Vittorio Grigolo jako Vévoda a Julia Novikova jako Gilda. O obrazovou stránku se postará mnohokrát oceněný kameraman Vittorio Storaro. Národní symfonický orchestr RAI bude v nádherném divadle Teatro Scientifico Bibiana řídit Zubin Mehta.

„Když mně Andrea Andermann nabídl, abych interpretoval part Rigoletta, namítl jsem, že je na světě tolik dobrých barytonů, které by ho mohly zazpívat. Ale Andrea řekl, že nehledá baryton, že by byl raději, kdybych vlil život do Rigoletta já, Plácido Domingo. Je to určitě jedna z nejdojemnějších rolí, jež existují. Nejsem si jistý, jestli dokážu překonat slzy, které se mi během zpěvu nahromadí. Rigoletto je první opera, kterou jsem kdy slyšel a Matteo Borsa byl první rolí, kterou jsem zpíval. Pak jsem stoupal pomalu nahoru, až jsem se propracoval k vévodovi. Dokonce jsem tuto operu i mnohokrát řídil. To, že mi byl svěřen part Rigoletta v tomto „live filmu“ považuji za privilegium. Rád bych je sdílel se všemi diváky na celém světě, kteří se budou dívat na tuto ojedinělou dvoudenní hudební událost,“ říká Plácido Domingo.

Vysílat se bude z autentických prostředí paláců, divadel a zahrad. Například z přepychových pokojů paláce Pallazo Te, vily proslavené večírky, rozmařilými recepcemi a zahálčivostí mantovského vévody, postavené v první polovině 16. století. S kamerami se podíváme také do Palazzo Ducale, hlavní rezidence vévodského rodu Gonzaga a navštívíme i dřívější vojenskou pevnost Sparafucile, známou jako Rock of Rigoletto.

Přímý přenos zprostředkuje ve třech částech italská televize veřejné služby RAI 1 do celého světa.

Vysílání ČT2 (v italském znění s titulky):
1. část sobota 4. září 20:30 (60 min.)
2. část neděle 5. září 14:00 (36 min.)
3. část neděle 5. září 23:30 (35 min.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).