Hlavní navigace

Plánování kariéry – jak ji nasměrovat a vybrat si to nejlepší zaměstnání

[Tisková zpráva] Praha, 6. května 2009 – Nevíte si rady, co se svojí kariérou? Nebaví vás vaše současné zaměstnání a rádi byste udělali změnu, ale zároveň nevíte jakým směrem se ubírat? V dnešní době existuje celá řada nástrojů a pomůcek, které by vám v plánování vaší kariéry měly pomoc. Naplánovat si kariéru není složité a zvládnete to sami, jen je třeba vyhradit si dostatek času. S pomocí hledání konkrétního zaměstnání vám pak mohou pomoci mimo jiné online pracovní portály, jako je např. Monster.cz.

Sdílet

V životě se asi každý člověk dostane do situace, kdy je potřeba zamyslet se nad svojí pracovní kariérou. Již v raném věku jsme nuceni rozhodovat o svém kariérním vývoji volbou vhodného učebního oboru nebo střední školy. S tím samým se setkáme také na konci střední školy, kdy někteří pokračují v terciárním vzdělání na vyšších a vysokých školách. Ale ani tady nejsme zdaleka u konce. Právě po absolvování těchto škol stojíme před zásadními otázkami – kde a v jakém oboru chceme pracovat? Co nám práce bude přinášet a co jsme ochotni ji obětovat? Čím dříve s plánováním kariéry začneme, tím lépe.

Jak začít?
Na samém počátku plánování vaší kariéry nebo její změny si odpovězte na následující otázky: Jste se svým profesním životem spokojení? Je něco, co chcete změnit? Zamyslete se nad svými silnými a slabými stránkami, svojí osobou – jste introvert nebo extrovert? Máte představu, jak by mělo vypadat vaše ideální zaměstnání? Po odpovědích na tyto otázky si zanalyzujte vaši nynější situaci – v jaké jste pozici a zda opravdu chcete změnu. Pokud odpovíte ano, tak se pusťte do přípravy vašeho kariérního plánu a poté do hledání vysněného zaměstnání.

Kariérní plán
Udělejte si přehled pozic a oborů, ve kterých byste chtěli pracovat. Mělo by se jednat o ta zaměstnání, jež jsou pro vás atraktivní. Poté si vyhodnoťte, zda máte v daném oblasti vzdělání nebo zkušenosti. Pokud ne, popřemýšlejte, kde si můžete vzdělání doplnit. „V dnešní době existuje celá řada vzdělávacích, rekvalifikačních a jazykových kurzů, anebo možnost dálkového studia středních a vysokých škol různého zaměření. Plánování kariéry je dlouhodobá záležitost a je nutné připravit se na skutečnost, že ne vždy bude změna zaměstnání, resp. oboru působnosti snadná a rychlá,“ říká Jaroslav Macnar, marketingový ředitel pracovního portálu Monster.cz a dodává: „Někdy je potřeba počítat s nutností získat další vzdělání. V okamžiku, kdy vaše vědomosti a zkušenosti odpovídají dané pozici, nebojte se toho patřičně využít a o tato zaměstnání se ucházejte.“

Kde hledat nové zaměstnání?

1. Internet
V dnešní době je internet nástrojem, bez kterého si pracovní i soukromý život spousta z nás nedovede snad ani představit. A právě internet je zároveň tím nejlepším nástrojem pro hledání nového zaměstnání.

Online pracovní portály
Existuje celá řada pracovních portálů, které nabízejí různou kvalitu služeb. Celosvětovou jedničkou v oboru je pracovní portál Monster, který tento rok spustil novou podobu svých stránek a služeb také v České republice – www.monster.cz. Na těchto stránkách najdete tisíce nabídek zaměstnání u nás, ale rovněž v zahraničí.

Internetové stránky firem
Máte představu o konkrétní firmě, ve které chcete pracovat? Podívejte se na její internetové stránky. Mnoho společností na nich má vypsané volné pozice i s kontakty na personalisty, kterým můžete poslat svůj životopis.

2. Tisk
I v dnešní době mnoho firem inzeruje nabídky volných pozic také v tištěných médiích. Některé z deníků a týdeníků mají rovněž speciální přílohy, které se přímo věnují zaměstnání. Právě v nich bývají často inzerovány nabídky volných míst.

3. Personální agentury
V devadesátých letech vzniklo i u nás mnoho personálních agentur, které se specializují na hledání zaměstnanců pro své klienty. Těmi jsou ty největší tuzemské i zahraniční firmy, ale rovněž i střední a malé podniky.

4. Rozhoďte sítě mezi svými přáteli a známými
Vaši přátelé vám s hledáním práce mohou také hodně pomoci. Buďto nabídkou pracovat přímo pro ně nebo vás mohou doporučit u svých známých.

Nezapomeňte, že za změnu kariérního vývoje není nikdy pozdě. Lidé se s věkem mění, a s nimi i jejich plány. Nebojte se změnit směr své kariéry v průběhu celého života. Vždyť v práci trávíme třetinu života a to už stojí za pořádné plánování.

O Monster
Monster, světová jednička na online trhu práce, již od roku 1994 inspiruje lidi ke zlepšení života. Monster má lokální zastoupení na klíčových trzích v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii a Austrálii, propojuje tak všechny zaměstnavatele s kvalitními kandidáty na všech úrovních. Zároveň poskytuje uživatelům na celém světě personalizované poradenství v jejich kariéře. Monster nabízí zaměstnavatelům prostřednictvím online služeb velmi efektivní zacílení rozličných cílových skupin uživatelů, kteří hledají nové pracovní příležitosti.

Pro více informací navštivte www.monster.cz. Více informací o Monster Worldwide, Inc. (NYSE: MWW) naleznete na http://corpora­te.monster.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).