Hlavní navigace

Platy IT odborníků rostly loni mezi 11 až 14 procenty

[Tisková zpráva]

Sdílet

Platy IT odborníků rostly loni mezi 11 až 14 procenty

Špičkoví odborníci jsou na profesním trhu informačních technologií nedostatkové zboží – jejich platové ohodnocení tomu také odpovídá. Největší platový nárůst zaznamenalo v konzultační a technologické společnosti Logos v loňském roce oddělení testerů – plat se jim nejčastěji zvýšil až o 14 procent.

Praha, 10. března 2005 – Trh informačních technologií chytil druhý dech a rychlý rozvoj technologických firem zvyšuje i poptávku po kvalitních profesionálech. Jejich obvyklý plat se proto v loňském roce pohyboval v rozmezí 35 až 75 tisíc korun měsíčně. Průměrný roční platový nárůst se podle profesí pohyboval mezi 11 až 14 procenty.

Nejlepší platové ohodnocení mezi IT profesemi patří projektovým manažerům. „Jejich mzdové ohodnocení se nejčastěji pohybuje na úrovni 57 tisíc korun měsíčně – medián je na úrovni 56 823 korun. Pokud jde o opravdu špičkového odborníka s přesahem do obchodní činnosti firmy, pak se jeho plat vyšplhal až na 75 tisíc korun měsíčně. Oproti loňsku se mzda v této profesi zvýšila zhruba o 12 procent. Ovšem sehnat dobrého projektového manažera je běh na dlouhou trať,“ upozornil ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Projektoví manažeři mají navíc k dispozici i spoustu benefitů. Jen na tuzemská školení mají vyčleněno až 30 tisíc korun, tento rozpočet jde individuálně rozšířit pro zahraniční a MBA studia. K dispozici bývá auto i pro soukromou potřebu, mobilní telefon a notebook.

Nejrychlejší platový nárůst zaznamenali mezi IT profesemi testeři – a to meziročně o 14 procent. Oproti loňsku je poptávka po této specializaci trojnásobná. Za poslední rok se jen ve společnosti Logos tým testerů rozrostl o 150 procent. Nejčastější platové ohodnocení se pohybuje kolem 35 tisíc korun. Špičkový tester si podle Šťovíčka měsíčně může přijít až na 40 tisíc korun.

„Stále se potvrzuje, že v informačních technologiích se platy přizpůsobují ze všech oborů nejvíce aktuální ekonomické situaci. Když se projevila mírná recese před třemi lety, platy IT profesionálů stagnovaly. Proto je více než jasné, že nárůstem platů v minulém roce se tato branže opět dere do popředí a je dobrým signálem pro investory, IT odborníky a v neposlední řadě i pro stát na jehož bedrech je i výchova odborníků a vízová politika. Tak by se dal řešit nedostatek pracovníků v tomto sektoru a zároveň hladiny platů,“ vysvětlil platový vývoj Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting.

Samostatnou kapitolou jsou v technologických společnostech programátoři – vývojáři. „Jejich platové ohodnocení je nejčastěji na úrovni zhruba 42 tisíc korun měsíčně. Špičkový odborník například na technologie Microsoft.NET, Oracle nebo Java si může měsíčně přijít ovšem až na 60 tisíc korun. Mezi další výhody, z kterých těží, samozřejmě patří zvláštní rozpočet na jejich další vzdělávání,“ upřesnil Pavel Šťovíček, šéf společnosti Logos. Běžný rozpočet na vzdělávání se podle Pavla Šťovíčka pohybuje mezi 10 až dvaceti tisíci korunami. Částka se ovšem adekvátně navyšuje v případě zahraničních konferencí. Všichni vývojáři – kromě juniorských pozic – mají navíc k dispozici mobilní telefon pro soukromou potřebu, notebook a někteří vybraní i firemní automobil. Roční platový nárůst se navíc pohyboval nejčastěji zhruba na úrovni 11 procent.

Nejnižší platové navýšení zaznamenala profese analytiků – a to obvykle jen o pět procent. Finanční ohodnocení těchto konzultantů se ovšem loni vyšplhalo až na 47,5 tisíce korun, nicméně špičkový odborník si měsíčně vydělá i 70 tisíc korun. Nicméně jde o IT specializaci, která zaznamenala velký platový nárůst v roce 2003.

Jaké je nejčastější platové ohodnocení jednotlivých IT profesí (v Kč)

Profese Nejčastější plat* Plat špičkového odborníka Nárůst 2004/2005 (v %)
Projektový manažer 56 823 až 75 tisíc 12
Analytik 47 516 až 70 tisíc 5
Vývojář 41 955 45 až 60 tisíc 11
Tester 34 225 až 40 tisíc 14

Zdroj: Logos, Pozn.: * jde o střední hodnotu – medián


Kontakt pro média:
Jan Hlaváč, mediální konzultant společnosti Logos, a.s.
mobil: +420 777 076 760
jan.hlavac@rhmc­.cz

O společnosti Logos

Logos je konzultační a technologická společnost, přední český dodavatel IT služeb. Poskytuje zejména konzultační služby, softwarová řešení, mobilní aplikace a služby managementu kvality včetně testování. Jejími klienty jsou přední společnosti z oblasti bankovnictví a financí, telekomunikací a utilit, státní správy a samosprávy, průmyslu, obchodu a služeb.

Společnost Logos byla založena v roce 1994 a dnes zaměstnává více než 170 pracovníků. Logos je držitelem certifikátů Microsoft Gold Certified Partner for eCommerce Solutions a Oracle Partner Network Member, které zaručují klientům vysokou kvalitu dodávaných služeb. Mezi nejvýznamnější korporátní zákazníky patří mimo jiné například Komerční banka, GE Capital Bank, Škoda Auto, Živnostenská Banka, Contactel a Eurotel. Mezi nejvýznamnější zákazníky z oblasti veřejné správy patří Ministerstvo Obrany ČR, Ministerstvo vnitra ČR a Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade.

Společnost Logos je partnerem Nadace Národní Galerie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).