Hlavní navigace

Počet distribuovaných licencí operačního systému Solaris 10 překročil šest milionů

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie – 30. října 2006, PRAHA – 16. listopadu 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila, že od ledna 2005, kdy byl operační Systém Solaris 10 vydán, již na tento bezplatný, otevřený a vrcholně vyspělý operační systém poskytla více než šest milionů licencí. Je to více než součet dodaných licencí na systémy Red Hat Enterprise Linux, IBM AIX a Hewlett Packard HP-UX za stejné období. Vzhledem k tomu, že Solaris 10 nyní používá 97 společností z žebříčku Fortune 100 a 85 % společností z žebříčku Fortune 500, se tento systém stal preferovanou platformou pro podniky po celém světě.

Sdílet

Nárůst podnikových implementací Solarisu 10 se také projevil na významném nárůstu dostupnosti aplikací třetích stran. V současné době je pro Solaris 10 na platformě SPARC k dispozici více než 2 900 aplikací nezávislých dodavatelů a více než 1 800 aplikací nezávislých dodavatelů je k dispozici pro Solaris 10 na platformách x64/x86. Žádný srovnatelný operační systém společností Red Hat, HP a IBM v současné době nenabízí kvalitnější katalog nezávislých aplikací než Solaris 10.

Tato ohromná dynamika, spolu se skutečností, že Solaris 10 vytvořil 125 světových rekordů v poměru ceny a výkonu a je plně podporován na více než 785 systémech, včetně 710 systémů x64/x86 od předních výrobců jako Sun, Dell, HP a IBM, pomohla Sunu dostat se do pozice, kdy má na kontě více než polovinu současných dodávek unixových serverů.

„Solaris 10 je stále častěji vnímán jako strategická volba pro podniky a vývojáře aplikací,“ řekl Tom Goguen, viceprezident marketingu systému Solaris ve společnosti Sun Microsystems. „Pokračující růst dynamiky systému Solaris 10 zároveň podnítil růst i v dalších oblastech našeho podnikání, například u softwaru pro zajištění kontinuity provozu Sun Cluster a u nástrojů pro správu N1. U obou těchto produktových řad jsme v poslední době zaznamenali více než 100procentní nárůst podpory ze strany nezávislých vývojářů aplikací.“ Solarisu 10 se dostává stále většího uznání za výjimečné inovace a technologie jako dynamické trasování, kontejnery Solarisu, prediktivní samočinné odstraňování poruch a systém souborů Solaris ZFS. Dynamické trasování (DTrace), klíčová technologie Solarisu 10, byla nedávno oceněna hlavní cenou v soutěži Technology Innovation Awards 2006 deníku Wall Street Journal.

Hlavními strategickými výhodami Solarisu pro zákazníky je jednak jeho bezplatné licencování, díky kterému je k dispozici naprosto zdarma, a také jeho naprostá otevřenost, protože jeho zdrojový kód je dostupný v rámci komunity OpenSolaris. Komunita OpenSolaris.org má dnes více než 16 400 registrovaných členů, zatím bylo staženo více než 33 800 kopií distribuce OpenSolaris. V rámci komunity OpenSolaris existuje 38 registrovaných uživatelských skupin a komunita OpenSolaris dosud přispěla ke kódu systému zhruba 220 součástmi. Solaris si můžete bezplatně stáhnout na webu http://sun.com/so­laris.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).