Hlavní navigace

Počet prodaných procesorových vláken serverů CoolThreads překročil jeden milion

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie – 20. března 2007, PRAHA – 30. března 2007 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila, že již prodala více než milion procesorových „vláken“ serverů Sun Fire T1000 a T2000. Tržby z jejich prodeje překročily půl miliardy dolarů. Když Sun koncem roku 2005 uvedl procesor UltraSPARC T1 s multithreadingem a zároveň i servery vybavené tímto procesorem, prokázal, že vícejádrové a vícevláknové pojetí procesorů umožňuje dosáhnout daleko vyššího výkonu při mnohem vyšší účinnosti z hlediska využití místa a energie. Architekturu vícevláknových procesorů dokonale podporuje operační systém Solaris 10, který s každým vláknem zachází jako s virtuálním procesorem. Tato kombinace proto dosahuje vrcholné účinnosti a šetří energii.

Sdílet

Potenciální energetické úspory a ekologické přínosy serverů Sun Fire T1000 a T2000 dokládá fakt, že podle odhadů Sunu bylo od uvedení prvního tohoto produktu na trh ušetřeno 227 000 tun emisí oxidu uhličitého, které by se jinak dostaly do atmosféry. Pro představu, stejný účinek by mělo, kdyby bylo na rok ze silničního provozu vyřazeno více než 29 tisíc aut, nebo kdyby nebylo spáleno 67 milionů litrů benzínu.

„Solaris je schopen pracovat s tisíci paralelních vláken už déle než deset let, ale rozhodnutí zaměřit se na multithreading při vývoji čipů SPARC padlo teprve před několika lety. Pro šéfy IT je rozhodující efektivita datového centra – maximalizace množství odvedené práce s nejnižšími možnými provozními náklady,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident skupiny Systems společnosti Sun Microsystems. „Podle našich výpočtů jen 15 procent procesorových cyklů serveru T1000 proběhne nevyužito, což je velmi příznivý výsledek v porovnání s 85 procenty promrhaných cyklů u konkurenčních procesorů. V současném podnikatelském prostředí, kde je elektřina nákladná a přitom neustále vzrůstají nároky na výpočetní výkon, jsme přesvědčeni, že jsme zaujali nejlepší přístup jak z hlediska zákazníků, tak i z hlediska ekologie.“

Procesor UltraSPARC T1 je se svými 32 vlákny teprve prvním procesorem v plánované řadě CMT procesorů, které Sun v příštích dvou letech uvede. Systémy založené na 64vláknovém procesoru Niagara 2 plánuje Sun uvést ve druhém pololetí tohoto kalendářního roku. Sun také úspěšně dokončil předvýrobní návrh procesoru nejvyšší třídy s kódovým označením Rock.

V rámci programu Sunu Try and Buy si zákazníci mohou servery Sun Fire T1000 a T2000 bez jakéhokoli závazku vyzkoušet po dobu 60 dnů (viz www.sun.com/try­andbuy/). Tento program a zmiňované servery pomohly Sunu oslovit zákazníky mimo okruh stávajících instalací. Významnou měrou už čtyři čtvrtletí v řadě pomáhají Sunu zvyšovat jeho podíl na trhu serverů, jak vyplývá z poslední zprávy IDC Worldwide Quarterly Server Tracker. Mezi zákazníky, kteří si servery Sun Fire T1000 a T2000 koupili, patří společnosti Fotolog, Joyent, City of Henderson, Lokalisten, DigiTar a PlanetOut.