Hlavní navigace

Počítač IBM Watson se utká s šampiony americké obdoby soutěže Riskuj!

[Tisková zpráva] Armonk, New York, a Culver City, Kalifornie – 14. prosince 2010: Počítačový systém Watson společnosti IBM se utká se dvěma nejúspěšnějšími účastníky vědomostní soutěže Jeopardy! Klání s Kenem Jenningsem a Bradem Rutterem oznámila IBM a pořadatelé televizní soutěže. Vůbec první utkání počítače s člověkem se budou vysílat 14. až 16. února 2011.

Sdílet

Počítač  Watson, pojmenovaný po zakladateli společnosti IBM Thomasu J. Watsonovi, sestavila skupina konstruktérů s ambiciózním cílem – vytvořit počítačový systém, který se vyrovná člověku schopností odpovídat na otázky kladené přirozeným jazykem. Právě formát hry Jeopardy! se ukázal jako největší výzva, neboť soutěžící jsou nuceni analyzovat rafinované významy, ironii, řešit hádanky a další úkoly, v nichž lidé excelují, zatímco počítačům se tradičně příliš nedaří.  

S počítačem Watson se utkají dva nejslavnější hráči, kteří se kdy ve hře Jeopardy! objevili: Ken Jennings vytvořil nový rekord hry, když v sezóně 2004/2005 vyhrál 74 her v řadě a celkově nastřádal na prémiích více než 2,5 milionu amerických dolarů. Brad Rutter dosáhl vůbec nejvyšší celkové výhry v dějinách soutěže, když na svůj účet připsal 3 255 102 dolarů. Vítěz utkání získá milion dolarů, druhý v pořadí 300 000 a třetí 200 000 dolarů. Rutter a Jennings věnují padesát procent výhry na charitativní účely, společnost IBM věnuje na charitativní účely celou částku.   

Příprava stroje na hru proti člověku

Superpočítač  Watson letos na podzim absolvoval na padesát tréninkových utkání proti účastníkům hry Jeopardy! Tato série posloužila jako příprava na televizní souboj. Vedle toho stroj úspěšně absolvoval test, kterým musí projít zájemci o účast v soutěži. Nejzajímavější okamžiky tréninkových zápasů najdete v následujících týdnech na adrese www.ibmwatson­.com.  

Možnosti využití technologie Watson v reálném světě

Technologii používanou počítačem Watson lze využít k řešení problémů  v nejrůznějších oblastech. Počítač dokáže procházet velké datové objemy a poskytovat přesné odpovědi, přičemž dokáže zároveň stanovit míru své důvěry v předkládanou odpověď. Technologii by bylo možné použít v oblastech jako je například zdravotnictví, kde by mohla přispívat ke stanovení diagnózy. Uplatnění najde také v samoobslužných aplikacích, může například poskytovat informace občanům. Zajišťovat by také mohla zákaznickou podporu po telefonu a podobně.  

Co je Watson?

Watson představuje obrovský úspěch v oblasti kladení otázek a odpovídání, která se někdy označuje jako QA (Question and Answering). Software Watson pohání server IBM POWER7 optimalizovaný pro řešení obrovského počtu úkolů, které počítači umožňuje analyzovat komplexní jazyk a správně odpovídat. Systém je vybaven řadou technologií IBM pro zpracování informací, souběžné řešení enormního množství úkolů a analýzu informací v reálném čase. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).