Hlavní navigace

Podíl nejnovější verze Flash 9 již dosáhl 18 %

[Tisková zpráva] Podíl nejnovější verze plug-inu Flash Player 9 dosáhl v srpnu již 18 %. Vyplývá to ze statistik profesionální služby pro měření a analýzu návštěvnosti internetových stránek NAVRCHOLU.cz. Bezmála 60% podíl však i nadále drží předchozí verze Flash Player 8.

Sdílet

Technologie Flash umožňuje bohaté využití dynamických a interaktivních aplikací a bývá často využívána například jako doplňková součást webových prezentací. Uživatelé si pro její zobrazení musejí nainstalovat doplněk svého internetového prohlížeče. V současné době má Flash nainstalováno ve svém prohlížeči více než 600 milionů počítačů po celém světě a statisíce provozovatelů stránek si bez něj již nedovedou svou interaktivní prezentaci vůbec představit.

Protože společnost Adobe na konci letošního června představila novou verzi programu Flash Player 9, byla v rámci webů měřených službou NAVRCHOLU.cz na srpnových datech provedena analýza rozdělení jeho jednotlivých verzí.

Ze statistik měřených webů vyplynulo, že za dobu dvou měsíců se verzi Flash Player 9 podařilo získat 18% podíl z návštěv, u nichž byla přítomnost přehrávače Flash Player zjištěna. A z následující tabulky je patrné, že za tuto krátkou dobu se jí dokonce podařilo překonat i podíl starší verze 7 o téměř 2 procentní body. Dá se navíc předpokládat, že do konce roku by mohla výrazně ukousnout i z podílu dosud nejrozšířenější verze Flash 8.

  1. Flash 8 – 57,5 %
  2. Flash 9 – 17,9 %
  3. Flash 7 – 15,9 %
  4. Flash 6 – 8,2 %
  5. Flash 5 – 0,5 %
  6. Flash 4 – 0,1 %
  7. Flash 3 – 0,0 %

„Aktuální statistiky dokazují, že penetrace poslední verze Flash je poměrně rychlá. Přesto by bylo předčasné, kdyby provozovatelé webů na tuto rychlost příliš spoléhali a nebrali ohled na uživatele starších verzí, kterých je stále většina,“ hodnotí současnou situaci Klára Rožková, vedoucí projektu NAVRCHOLU.cz.

Metodika: Verze přehrávače Flash se zjišťuje pomocí JavaScriptu. Procentuální podíly byly stanoveny z počtu návštěv uskutečněných na webech monitorovaných systémem NAVRCHOLU.cz s jednotlivými verzemi přehrávače, přičemž do statistiky nebyly nijak zahrnuty návštěvy, u nichž nebylo zjištění verze přehrávače z různých důvodů možné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).