Hlavní navigace

PODLE BT SE UŽIVATELÉ INTERNETU MÁLO CHRÁNÍ PŘED NEBEZPEČÍM ZCIZENÍ SVÝCH OSOBNÍCH ÚDAJŮ ON-LINE

[Tisková zpráva] Společnost BT zveřejnila desatero, s jehož pomocí by se měli uživatelé internetu ubránit stále se zvětšujícímu riziku zcizení vlastní identity. Desatero je součástí zprávy, kterou BT vypracovalo ve spolupráci s organizacemi CPP, Get Safe Online, Lloyds TSB, londýnskou Metropolitní policií a internetovým serverem Yahoo! Zpráva se zabývá rostoucím množstvím hrozeb pro uživatele připojené on-line k internetu a možným vývojem situace do budoucna.

Sdílet

Ve Velké Británii se například stane obětí podvodů při pobytu na internetu 8% uživatelů počítačů a 15% uživatelů se již setkalo s někým, kdo se stal cílem internetové kriminality. Zpráva nicméně ukazuje, že zákazníci neprovádějí náležitá a zároveň možná opatření k tomu, aby se sami chránili. Každý desátý dotazovaný například uvedl, že by neměl obavy svěřit údaje o své kreditní kartě anonymní třetí straně.

„Onlinové krádeže osobních údajů je ve Velké Británii rostoucí a dosud poměrně málo známou formou páchání podvodů, přičemž celková škoda se loni vyšplhala na celých 1,7 miliardy liber (cca 70,6 miliardy Kč), což činí zhruba 35 liber na jednoho občana (cca 1450 Kč),“ vysvětlil Ray Stanton, ředitel bezpečnosti BT Global Services. „Chceme, aby lidé věděli, jaká nebezpečí jim na internetu hrozí a co mohou dělat pro svou ochranu, aby mohli plně využívat výhod, které jim internet přináší,“ dodal. „Pachatelé trestné činnosti se vždy pokoušejí hledat nové cesty jak se dostat co nejsnadněji k penězům,“ zdůraznil detektivní komisař Stuart Dark z Londýnské Metropolitní policie. „Krádeže osobních dat na internetu a jejich následné zneužívání jsou jejich nejnovější metodou. Tím, že se budou uživatelé internetu před těmito nelegálními aktivitami chránit, pomáhají zvyšovat i bezpečnost dalších lidí. Proto vyzýváme všechny uživatele internetu, aby dodržovali následující desatero.“

DESATERO DOPORUČENÍ BT JAK OCHRÁNIT SVOJE OSOBNÍ ÚDAJE PŘI POBYTU NA INTERNETU

  1. Buďte neustále ostražití. Naučte se poznat hrozící nebezpečí a chovejte se na internetu jako v běžném „off-line“ životě – se stejnou opatrností a zdravou skepsí. Bát se však nemusíte – používání on-line bankovních služeb a nákupy na internetu jsou při dodržení jednoduchých opatření bezpečné.
  2. Položte si otázku, proč po Vás webová stránka požaduje údaje o Vaší osobě? Zamyslete se nad tím, zda se jedná o někoho, komu chcete dát své osobní údaje. Používejte pouze bezpečné webové stránky a řiďte se zdravým rozumem, když se setkáte s tzv. „phishingovými“ emaily či webovými stránkami, tj. když po Vás někdo požaduje osobní údaje například zcela bez důvodu či pod průhlednou záminkou.
  3. Nikdy nedávejte nikomu bezpečnostní údaje o své osobě pokud to opravdu není nevyhnutelně nutné Buďte opatrní i vůči svým případným spolubydlícím. Zvažte, zda nezabezpečit přístup ke svému počítači heslem, aby se k němu nemohl dostat někdo nepovolaný.
  4. Pečlivě si hlídejte svoje hesla. Svá hesla pravidelně měňte a vyhněte se standardním heslům typu jmen členů rodiny či běžných slov. Když vytváříte heslo, používejte kdykoliv je to možné kombinaci písmen, čísel a třeba i speciálních znaků jako je například otazník. Díky tomu bude Vaše heslo silněji chráněno. Nepoužívejte jedno heslo pro všechny webové stránky na které se přihlašujete.
  5. Nikdy neklikejte na linky v emailech. Webové adresy bank, finančních institucí či e-shopů vždy zadávejte přímo do Vašeho internetového prohlížeče nebo si je uložte do složky „Oblíbených“.
  6. Neustále aktualizujte svůj software. Udržujte svůj bezpečnostní software (antivirový program, antispamový program, program chránící před spywarem a firewall), operační systém a aplikace typu Microsoft Office neustále aktualizované, tj. v nejnovějších verzích.
  7. Odstraňujte „špióny“. Alespoň jednou týdně zkontrolujte všechny soubory na všech počítačích připojených k internetu prostřednictvím anty-spywarového a ad-warového programu.
  8. Udržujte bezpečnost svého připojení. Ujistěte se, že všichni, kdo používají Váš počítač vědí, jaká je třeba dodržovat bezpečnostní opatření, když se pohybují na internetu. Nenechávejte například svoje broadbandové (širokopásmové) připojení zapnuté, pokud jej zrovna nevyužíváte a pokud používáte bezdrátové připojení, a rozhodně používejte 128 bitové šifrování pokud jste připojeni k internetovému bankovnictví.
  9. Pokud se Vám nějaká zpráva či nabídka zdá příliš dobrá na to, aby to byla pravda, pak se pravděpodobně nemýlíte. Neotvírejte e-maily a nechoďte na stránky, které tvrdí, že jste získali nějakou výhru, jedině snad pokud jste si jisti, že se nějaké konkrétní soutěže opravdu účastníte. Pokud e-mail vypadá podezřele a jedná se o nevyžádanou poštu, prostě jej vymažte a za žádnou cenu neotvírejte.
  10. Zjistěte si, kam se můžete obrátit o pomoc, pokud se stanete obětí zcizení osobních údajů na internetu. Existuje celá řada organizací a skupin, na které se můžete obrátit, pokud se stanete obětí zcizení či zneužití osobních údajů na internetu. Podrobně jsou popsány v naší zprávě, nicméně principiálně se jedná o policii, regulátory trhu a poskytovatele onlinových služeb.

Podrobnou zprávu o nebezpečích, se kterými se mohou setkat uživatelé internetu, naleznete na http://www.btplc­.com/onlineid­theft/onlineid­theft.pdf.

Informace o BT
BT je jednou z vedoucích světových společností zajišťujících komunikační řešení a služby ve více než 140 zemích světa. Hlavní oblasti aktivit BT zahrnují síťové služby v oblasti IT, místní, národní a mezinárodní telekomunikační služby, služby s přidanou hodnotou v oblasti broadbandového připojení a internetové produkty a služby. BT se skládá z následujících čtyřech hlavních společností: BT Global Services, Openreach, BT Retail and BT Wholesale.

V účetním období, které skončilo 31. března 2005 dosáhla BT tržeb ve výši 18,623 miliardy liber se ziskem před zdaněním ve výši 2,354 miliardy liber. Společnost British Telecommunications plc (BT) je stoprocentně vlastněna společností BT Group a zahrnuje v podstatě veškeré podnikatelské aktivity a aktiva BT Group. BT Group plc je kotována na burzách cenných papírů v Londýně a v New Yorku.

Pro více informací můžete navštívit www.bt.com/abou­tbt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).