Hlavní navigace

Podle statistiky ESET ThreatSense.Net byl v lednu 2007 nejčastější hrozbou Win32/TrojanClicker.Small.KJ

[Tisková zpráva] Win32/TrojanClicker.Small.KJ byl nejčastěji se vyskytující virovou infiltrací v měsíci lednu 2007– vyplývá to ze statistických dat získaných pomocí technologie ESET ThreatSense.Net.

Sdílet

Win32/TrojanClic­ker.Small.KJ představoval 2,35 % všech zachycených infiltrací během ledna 2007, a je tak již druhý měsíc po sobě nejrozšířenější internetovou hrozbou pro nezabezpečené počítače.

Společnost ESET pravidelně informuje o nejaktivnějších hrozbách z internetu s využitím světově nejpřesnějších statistických údajů, které získává od více než 10 miliónů dobrovolných respondentů zapojených do systému ThreatSense.Net. Ten je součástí antivirového a anti-spyware řešení ESET NOD32 Antivirus.

TOP 10 infiltrací – leden 2007

  1. Win32/TrojanClic­kerSmall.KJ – 2,35 %
  2. Win32/Adware.Boran – 2,06 %
  3. Win32/TrojanDon­wloader.Swizzor – 1,71 %
  4. Win32/Netsky.Q – 1,54 %
  5. Win32/TrojanDon­wloader.Zlob – 1,31 %
  6. Win32/Nuwar.M – 1,27 %
  7. JS/TrojanDonwlo­ader.Agent.BI – 1,26 %
  8. Win32/PSW.Agen­t.NBJ – 1,23 %
  9. Win32/RJump.A – 1,08 %
  10. Win32/Brontok.A – 1,06 %

TOP 5 v podrobnostech
Win32/Small.KJ – Trojský kůň je detekován jako Win32/TrojanClic­kerSmall.KJ a pokud nakazí nezabezpečený počítač připojený k internetu, snaží se neoprávněně stáhnout a spustit infikované soubory. Následně pak dovolí útočníkovi získat přístup k počítači uživatele.

Win32/Adware.Boran – Win32/Adware.Boran instaluje BHO soubory v Internet Exploreru a poté, během procházení stránek na internetu, zobrazuje uživateli reklamu pomocí vyskakovacích oken (pop-up). Oproti minulému měsíci se tato adware infiltrace posunula o šest příček dopředu.

Win32/TrojanDow­nloader.Swizzor – Tento trojský kůň byl nejvíce šířen v prvním pololetí 2006. Poté začal jeho výskyt klesat. Swizzor se může nacházet na pochybných internetových stránkách, nebo může být distribuován prostřednictvím elektronické pošty. Po spuštění nainstaluje do počítače další software typu spyware, a zpomaluje tak celý systém, nebo dokonce způsobí nepoužitelnost počítače. Kdykoliv je Swizzor stažen do počítače, jedná se vždy o mírně odlišný soubor. Z toho důvodu existují tisíce variant tohoto trojského koně, proto ESET vytvořil speciální algoritmus proaktivně odhalující tuto infiltraci.

Win32/Netsky.Q – Virus šířící se primárně elektronickou poštou. Druhý způsob možné infiltrace počítače je prostřednictvím sdílených síťových adresářů. Celá rodina virů Netsky patří v historii internetu stále k vůbec nejrozšířenějším.

Win32/TrojanDow­nloader.Zlob – Tento trojský kůň stahuje další škodlivé kódy z internetu a instaluje je na infikovaný počítač. Zlob se v řadě případů vydává za cracky nebo video kodeky.