Sběr podkladových dat proběhl v měsících leden až květen 2009 z několika nezávislých zdrojů, mezi něž patřil zejména internet, encyklopedie Wikipedia, odborná literatura, informace národních ministerstev, archiv portálu Na volné noze a oslovení nezávislí profesionálové z jednotlivých členských zemí Evropské unie. Pro zajímavost byly do průzkumu zahrnuty také 4 nečlenské země: Norsko, Švýcarsko, Ukrajina a USA. Zveřejněné výsledky uvádějí více než 60 projektů, komunit a organizací, které se na podporu nezávislých profesionálů přímo specializují. Pouze ve třech menších zemích (Finsko, Maďarsko a Slovinsko) se nepodařilo žádnou takovou službu identifikovat.
Provozovatel portálu Na volné noze a jeden ze dvou autorů přehledu Robert Vlach komentuje okolnosti vzniku průzkumu takto: „Věděli jsme, že ve Velké Británii a USA je podnikání na volné noze velkým fenoménem, ale zajímalo nás, jak jsou na tom ostatní země v EU, protože v mezinárodní spolupráci nezávislých profesionálů vidíme do budoucna obrovský potenciál. Pestrost a šíře nabídky v některých zemích nás mile překvapila, my v Česku máme rozhodně co dohánět. Mne osobně asi nejvíce zaujal francouzský projekt venkovského regionu Soho Solo Gers, který je otevřen stěhovavým profesionálům a usnadňuje jim přechod z Paříže a jiných velkých měst blíž k přírodě. Vidím v tom dobrou inspiraci pro naše upadající regiony.“
Jednoduché osobní podnikání na volné noze je v cizině známé zejména pod anglickým označením freelancing, které je odvozeno od adjektiva a slovesa freelance, respektive podstatného jména freelancer (nezávislý profesionál). Tyto termíny se také často vyskytují v názvu evropských projektů, jejichž kompletní seznam byl jako hlavní výstup průzkumu zveřejněn na stránce portálu Na volné noze: http://navolnenoze.cz/zpravy/podpora-nezavislych-profesionalu-v-zemich-eu/