Hlavní navigace

Podvodníci zneužívají japonské zemětřesení

[Tisková zpráva] Společnost McAfee varuje: Adresu v doméně .org si může zaregistrovat kdokoliv

Sdílet

Praha, 17. března 2011 – Internetoví podvodníci bohužel rychle zareagovali na přírodní katastrofu, která postihla Japonsko. Společnost McAfee varuje uživatele, aby se měli na pozoru zejména před žádostmi o finanční pomoc a odkazy na škodlivé weby. První pokusy o podvody zaznamenala společnost McAfee už dvě hodiny poté, co Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 8,9 Richterovy škály. Tak jako v případě jiných přírodních katastrof (např. loňské zemětřesení na Haiti), i v tomto případě útočníci začali rychle vytvářet podvodné weby a rozesílat phishingové e-maily. Uživatelé by měli být obezřetní při klikání na odkazy  v internetových vyhledávačích i v sociálních sítích.

Pavel Hanko, McAfee Territory Channel Manager, události komentuje slovy:  „K hlavním trikům kybernetických zločinců patří phishingové e-maily, které se snaží předstírat, že jejich odesilateli jsou legitimní organizace jako Červený kříž. Tyto zprávy obvykle obsahují odkaz na podvodné weby požadující údaje o platební kartě a další citlivé informace. Jindy se zase phishingové e-maily maskují, jako by jejich autorem byla přímá oběť katastrofy nebo humanitární pracovník.“  

Pro uživatele představují  rizikový obsah také „dramatická“ videa z neštěstí; při jejich přehrání může být ale počítač infikován malwarem. Nebezpečné mohou být i obrázky  
v odpovědích vyhledávačů na dotaz týkající se pohromy.  

Uživatelům  lze doporučit opatrnost. Kromě obvyklých rad pro práci s nevyžádanými   e-maily a odkazy v nich je v této souvislosti třeba poznamenat, že adresu v doméně .org si může zaregistrovat kdokoliv, rozhodně nemusí jít o charitativní organizaci.  

Ochranu před škodlivými weby a odkazy v odpovědích vyhledávačů přinášejí webové štíty, jako je např. zdarma dostupná aplikace McAfee SiteAdvisor. Používejte komplexní bezpečnostní software, nastavte si jeho automatické aktualizace a pravidelné skenování počítače.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).