Hlavní navigace

Polibek Alexandra Dubčeka

[Tisková zpráva] Jedna událost, dva osudy. Učnice z Tesly Hloubětín políbila prvního muže Pražského jara a dostala se na titulní stranu časopisu. Dva lidé - dva osudy - jeden chvíli na výsluní, druhá v davu. Co je spojovalo a co rozdělovalo ? Nedávná historie v nevšedním portrétu Martina Dolenského

Sdílet

Kolik krojovaných děvčátek vítalo s kyticí, chlebem i solí nebo jen s úsměvem a srdečnými polibky všechny ty tatíčky, prezidenty i generální tajemníky, kteří kdy tvořili naše novodobé dějiny. Jak se dnes daří všem těm nositelům symbolického dějinného optimismu mládeže nové, šťastné, která nikdy jinak nebude vnímat svůj budovatelský zápal ? Kde dnes jsou? Jak velmi byla jejich osobní historie poznamenaná dobou, kterou prožívali? Tak by se také dala shrnout základní východiska pro vznik dokumentu, který v dramaturgii Vladimíra Štvrtni natočil režisér Martin Dolenský. Televizní diváci jej uvidí 21. června 2007 na ČT2 ve 20:00 hodin.

Na začátku byla fotografie Alexandra Dubčeka, hrdiny Sovětského svazu, generálního tajemníka KSČ, ústřední postavy srpna 1968 i smutného hrdiny polistopadového vývoje. Co se stalo 11. října 1968, kdy vznikla tato fotografie? Jak události na ní zachycené ovlivnily osud Alexandra Dubčeka a osud dívky, která ho právě políbila? Může mít tento příběh z první stránky svůj nečekaný obsah?

Dokument srovnává život Dubčekův a osudy Jaroslavy Machové, tehdy učnice Tesly Hloubětín, později domovnice a dnes hostinské… Její běžný příběh (manželství – děti – změny zaměstnání – shánění zboží – vstup do KSČ – rok 1989 – začátek podnikání… ) je podobný životopisům mnoha vrstevníků z té doby. I přes zdánlivou obyčejnost dosvědčuje atmosféru prožité etapy a v mnohém připomene zkušenosti nejednoho z nás. Historie totiž nezasahuje jen do životů slavných, ale i do životů obyčejných, do životů nás všech.

V dějinách naší země najdeme mnoho událostí, které zásadním způsobem poznamenaly chod celé společnosti. Do popředí v nich vystupují významné osobnosti, které často přímo zosobňují etapu našich dějin a za historický vývoj nesou odpovědnost. To oni jsou hvězdami médií, jsou jich plné noviny a zpravodajství, jejich kroky sleduje celý národ.

Namířené objektivy a kamery však zachytí i množství dalších tváří, které se do záběru dostanou možná náhodou, možná shodou okolností, možná záměrně. Pokusili jsme se právě jednu z těch neznámých tváří vypátrat a jsme přesvědčeni, že i tento obyčejný příběh obyčejné ženy zazní se silnou ozvěnou u našich diváků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).