Hlavní navigace

Pomocník pro bezpečnou práci s počítačem

[Tisková zpráva] Od tohoto týdne fungují na adrese www.bezpecneonline.cz nové webové stránky určené všem, kteří chtějí zjistit, jaká hrozí rizika při práci s počítačem a internetem, a hledají srozumitelný návod, jak potížím včas zabránit.

Sdílet

„Chtěli jsme uživatelům a hlavně těm méně zkušeným nabídnout jeden snadno dostupný zdroj těch nejdůležitějších informací. Stejně jako každý nástroj je i počítač a internet nutné umět správně používat. Povědomí lidí o rizicích, která jsou s tím spojená, je ale stále poměrně nízké. Ministerstvo informatiky se proto musí věnovat i osvětě,“ uvedla ministryně informatiky Dana Bérová.

Informace jsou členěny do třech základních rubrik. První, nazvaná Chraňte svůj počítač, obsahuje základní informace o virech a hackerských útocích, návody, jak nainstalovat vhodný antivirový program či pravidelně zálohovat data, nebo informace o tom, jak bezpečně telefonovat přes internet.

Ve druhé rubrice, nazvané Chraňte sebe, se uživatelé mohou dozvědět, jak se vyhnout nebezpečným internetovým stránkám, jak bezpečně používat internetové bankovnictví, jak na internetu nakupovat nebo před jakými riziky ochránit děti.

Třetí rubrika, nazvaná Chraňte svoji firmu, je pak určena především podnikatelům a nabízí jednoduché návody, jak používat šifrování, jak vytvořit nezbytná pravidla pro zaměstnance, jak ochránit firmu před internetovými podvodníky nebo jak dbát na ochranu osobních údajů.

Projekt Bezpečně Online je inspirován úspěšným britským webem www.getsafeon­line.org