Hlavní navigace

PONOŘTE SE S NÁMI DO HLUBIN HISTORIE

[Tisková zpráva] Český rozhlas spouští 1. května nejrozsáhlejší webovou aplikaci ve svých dějinách. Hledejte společně s autory tank z druhé světové války na www.rozhlas.cz/tank.

Sdílet

„V rámci 63. výročí konce druhé světové války a osvobození Českého rozhlasu se snažíme shromáždit informace, které by osvětlily události prvních květnových dnů roku 1945. Zároveň se pokoušíme zachytit jak vlnu povstání v jednotlivých českých a moravských městech, tak samotný boj o rozhlas, který byl před třemi lety zrekonstruován a my přinášíme filmové zpracování této rekonstrukce,“ upřesnil autor projektu Petr Slavík z Českého rozhlasu Online.

Projekt Do hlubin historie představí události v místech, která dosud zůstala stranou zájmu veřejnosti. Zvláště v oblasti Sudet, kde během několika let došlo k zásadním přesunům obyvatelstva, je zachycení historie posledních válečných dnů velmi složité.

Na základě informace o údajném potopeném tanku, který měl začátkem května 1945 sjet do koryta řeky Labe a dosud se skrývá na jejím dně, jsme začali pátrat po možných svědectvích a souvislostech.

Na projektu Český rozhlas Online spolupracuje s Vojenským historickým ústavem a státním podnikem Povodí Labe. Zúčastněte se s námi ultrazvukového monitorování labského dna v lokalitě, kde by se mohl tank vyskytovat.

Na webových stránkách www.rozhlas.cz/tank budeme v průběhu května postupně publikovat reportáže z našeho dobrodružného pátrání. Projekt vyvrcholí v červnu, kdy koryto řeky v určeném místě prohledají potápěči. Labské dno nemusí ukrývat jen tank, ale může skrývat i další tajemství. Objevte je s námi!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).